Zanimivosti povezane z našim gobarskim društvom

 
20192017201620152014Starejše
 
4. mednarodno srečanje gobarjev v Dobrovcih

Teden dni pozneje, 25. avgusta 2018, smo se člani DGŠŠ Hočevje odpravili na Goričko. Na avtobusu so se nam pridružili še člani Gobarskega društva Ig. Ni manjkalo dobre volje in razprav, koliko in kakšno gobo je že kdo letos nabral. V Dobrovcih so nas pričakali člani gobarskega društva Snežka. Gostoljubni Dobrovčani so nam postregli z bogatim zajtrkom, da smo se dobro okrepčali za večurno gobarjenje po gozdovih na mariborskem Pohorju. Predsednik Gobarskega društva Snežka, g. Miran,  je pozdravil vse udeležence-člane gobarskih društev iz Slovenije in Hrvaške,  in vsem, ki so želeli na gobarjenje, dodelil njihovega vodiča, da se v bližnjih gozdovih na Pohorju ne bi izgubili. Teren za gobarjenje je bil položen, ne preveč naporen, smrekov in mešani gozd. Nabrali smo veliko zanimivih vrst gob, tudi takšnih, ki ne rastejo v naših gozdovih. Med njimi je bila tudi najlepša, ki nam je pri tekmovanju za najlepšo gobo, prinesla tretje mesto. Ko smo se gobarji iz gozdov vrnili  z nabranimi primerki gob, so poznavalci gob-determinatorji,  v učnem parku postavili razstavo gob in gobe determinirali. S skupnimi močmi smo nabrali preko 170 različnih primerkov gob.
 

Snežkin učni park, v katerem so postavili razstavo gob, je res nekaj posebnega, vredno ogleda. Razprostira se na cca. 3000 kvadratnih metrih površine v naravnem okolju in je razdeljen v tri področja: gobarska učna pot, zeliščna učna pot in avtohtone ptice. Tudi žuželke so dobile svoj hotel.  Težko je spregledati, koliko dela je bilo vloženega v ta učni park. Njihov trud je poplačan, ko vidijo zadovoljne obraze obiskovalcev in mi smo bili zagotovo eni izmed njih.

Po podelitvi priznanj  vsem društvom, ki so se srečanja udeležili,  in prijetnem druženju,  smo se članom gobarskega društva Snežka iz Dobravcev zahvalili za povabilo in gostoljubje, in jih povabili na našo tradicionalno razstavo gob v Hočevje.    Ko bo leto naokoli, se bomo zopet podali na Pohorje. Ljubitelji gob in gobarjenja, pridružite se nam, z nami je vedno lepo. 

 
19. mednarodno srečanje gobarjev na Rogli
Mikološko društvo Kostanjevka Zreče je 18. avgusta 2018 organiziralo že 19. mednarodno srečanje gobarjev na Rogli.

Toplo sobotno jutro je nakazovalo, da bo dan v dolini vroč. Člani društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje pa smo se, na povabilo, Mikološkega društva Kostanjevka iz Zreč, napotili v višje ležeče kraje, na Roglo, kjer je bilo vreme za gobarjenje prav prijetno, sveže. Na pot smo se morali odpraviti dovolj zgodaj, ker je bila cesta od Zreč do Rogle, med deseto in enajsto uro, zaradi kolesarske prireditve, popolnoma zaprta. Ko smo prispeli na Roglo, je bilo pri hotelu Natura zbranih že preko 100 udeležencev,  članov gobarskih društev iz Slovenije in Hrvaške. Organizator srečanja, Mikološko društvo Kostanjevka Zreče, je  poskrbelo za vodeno gobarjenje z njihovimi vodiči po okoliških gozdovih, polnih orjaških pohorskih smrek. Z različnimi primerki gliv smo kar napolnili košare in se vrnili do hotela Natura, kjer so strokovnjaki za gobe, determinatorji, že postavljali razstavo gob. Udeleženci srečanja smo nabrali preko 200 različnih primerkov gob. Sledila je še podelitev zahval vsem društvom za udeležbo na srečanju in dobrem sodelovanju med društvi. Harmonikar, član gobarskega društva iz Ribnice, je prijetno kramljanje in druženje še dodatno popestril.

Čas je prehitro minil, gostitelju smo se zahvalili za povabilo in prijetno druženje, se poslovili od prelepega zreškega Pohorja in obljubili, da se ob letu osorej ponovno snidemo. Razstava gob na Rogli, je Mikološkemu društvu Kostanjevka Zreče, nedvomno odlično uspela.

 
13. RAZSTAVA GOB V HOČEVJU

Člani društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje že tradicionalno vsako leto v vasi Hočevje postavimo razstavo gob. Letos je bila to že 13. razstava,  kot vsakič do sedaj, v naravnem okolju,  pod Štentovim kozolcem v Hočevju, ki je za nabrane primerke gob pravi balzam.

Tridnevna razstava je bila za obiskovalce, ljubitelje narave, gob in gobarjenja, odprta 15. in 16. septembra 2018. V ponedeljek, tretji dan razstave, je bil kot vsa leta do sedaj, namenjen učencem osnovnih šol.
 

Otvoritev razstave je bila v soboto 15. 9. 2018 ob deseti uri. V nagovoru je predsednik društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje  g. Pavle Gregorka  pozdravil navzoče, še posebno člane Gobarskega društva iz Sežane, ki so se že drugo leto zapored pripeljali na otvoritev naše razstave z avtobusom. Poudaril  je, da smo v društvu aktivni skozi celo leto, tudi v času ko ni sezona gob. Aktivnosti društva so povezane z naravo, gobami in gobarjenjem. Smo  društvo, ki deluje v javnem interesu na področju ohranjanja in varstva narave. Med člani, občani in ljubitelji gobarjenja, širimo spoznanja o varstvu in pomembnosti gozdne mikoflore in gob kot naravnega bogastva. V ta namen izobražujemo člane društva, za občane občine Dobrepolje in širšo javnost vsako leto v Jakličevem domu na Vidmu organiziramo predavanje o gobah. Dejal je, če nam z ozaveščanjem prebivalstva, o pomembnosti dobrega poznavanja strupenih in smrtno strupenih gob, uspe preprečiti eno samo zastrupitev z gobami, ali celo rešiti življenje, smo dosegli svoj cilj. Razstavo gob smo popestrili z lovsko razstavo, na kateri so sodelovali člani LD Krke in LD Dobrepolje.
 


Letos narava v našem okolju ni bila ravno radodarna z veliko različnimi primerki gob.  Kljub temu, nam je za razstavo uspelo nabrati in prikazati preko 280 vrst gob. Primerke gob za razstavo so nabirali člani našega društva in krajani Hočevja. Na pomoč so nam tudi tokrat priskočili člani prijateljskih gobarskih društev Ribnica, Novo mesto, Ig, Snežka iz Dobrovcev in Lisička iz Maribora. V nedeljo pa so nas poleg že omenjenih gobarskih društev obiskali  in si razstavo gob ogledali tudi člani gobarskega društva iz Semiča, Škofje Loke in Gobarsko društvo Boletus iz Umaga. Pri postavitvi razstave, determinaciji oz. določanju gob so sodelovali  g. Slavko Šerod iz  Gobarskega društva Lisička Maribor, ga. Veronika Tratnik članica našega društva, Pavle Gregorka in še nekateri člani našega društva. Imamo tudi gobarski dom na Šentrumarju, ki je zgrajen izključno z donatorskimi   sredstvi in prostovoljnim delom članov in  simpatizerjev društva in služi svojemu namenu.  Predsednik društva se je  zahvalil vsem članom in članicam društva Gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje, ki so aktivno sodelovali pri pripravi letošnje prireditve; tako pri pripravi razstavnega prostora pod kozolcem, prireditvenega prostora pred gasilskim domom, pri nabiranju primerkov gob, pri organizaciji prireditve, srečelovu, pri pripravi dobrega gobjega golaža in slastnih čevapčičev in pri vseh ostalih aktivnostih, ki jih ni malo.  Še posebna zahvala velja našim zvestim donatorjem, ki nas finančno in materialno podpirajo, saj nam brez njihove pomoči ne bi uspelo izpeljati tako zahtevne prireditve, ki poleg prostovoljnega dela zahteva tudi finančna sredstva, je končal svoj govor predsednik društva g. Pavle Gregorka.

Navzoče  je pozdravil tudi župan občine Dobrepolje g. Janez Pavlin. V svojem govoru je pohvalil delo članov društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje in poudaril, da se društvo vsa leta aktivno vključuje tudi v občinske prireditve in je vedno pripravljeno na sodelovanje. Z vsakoletno razstavo   gob v Hočevju, društvo veliko pripomore k spodbujanju  turizma v občini in prepoznavnosti oz. promociji le te, saj je razstava gob velik kulturni dogodek  v občini Dobrepolje in  ga poimenoval »festival gob«. Poudaril je, da si z društvom želi tudi v bodoče tako dobrega sodelovanja kot do sedaj, če že ne boljšega, je zaključil svoj govor g. župan.

V kratkem  kulturnem programu,   so pod vodstvom mentoric ga. Tončke Rajer in ga. Brigite Langenfus, kot vsa leta do sedaj, peli, plesali in igrali učenci in učenke Osnovne šole Stična, podružnične šole Krka, ki so se razstavo gob pod strokovnim vodenjem tudi ogledali. Žal pa se našemu vabilu na ogled razstave gob v Hočevju ni odzvalo vodstvo osnovne šole Dobrepolje. S pesmijo so kulturni program popestrile tudi pevke ženskega pevskega zbora Lastovke iz Grosuplja pod vodstvom zborovodkinje g. Mojce Intihar.



V nedeljo, je v okviru spremljevalnega programa razstave gob, potekalo tudi tekmovanje v pripravi  gobjih jedi. Tekmovanje je potekalo v dveh kategorijah in sicer, v kuhanju gobjega golaža oz. gobje enolončnice in najizvirnejše gobje jedi.  Gobji golaž  so udeleženci tekmovanja  pripravljali na prireditvenem prostoru pred gasilskim domom. V tej kategoriji so sodelovale 3 ekipe in sicer: Gobarsko društvo Novo mesto, Trio Sombreros iz Zagorice in Gobarsko društvo Snežka iz Dobrovcev.

V kategoriji najbolj izvirne gobje jedi je sodelovala ena ekipa z dvema izvirnima jedema in sicer Gobarsko Mikološko društvo Ig. Predsednica komisije za ocenjevanje gobjega golaža in najbolj izvirne gobje jedi je bila ga. Nada Lunder. Član komisije, go. Ciril Dešman, je poudaril, da je bila komisija pred zelo težko odločitvijo, saj so bile vse jedi zelo okusne. Po oceni komisije je pokal za prvo mesto za gobji golaž  prejelo Gobarsko društvo Novo mesto, pokal za drugo mesto je prejelo Gobarsko društvo  Snežka iz Dobrovcev,  pokal za tretje mesto pa ekipa Trio Sombreros iz Zagorice.

V kategoriji najbolj izvirne gobje jedi je pokal za prvo in drugo mesto  prejelo Gobarsko Mikološko društvo Ig. Komisija je izven konkurence ocenila tudi gobji golaž, ki so ga pripravili člani DGŠŠ Hočevje in je bil na voljo obiskovalcem ter menila, da je bil odličen, če bi tekmovali bi zasedli drugo mesto, vendar domače društvo ne more sodelovati na tekmovanju, ki ga samo organizira. Da je bil golaž res dober se je videlo tudi po tem, da ga je zmanjkalo tako v soboto kot v nedeljo.

Razstava gob vsako leto privablja nove in nove obiskovalce iz bližnje in daljne okolice, tudi iz sosednjih občin. Letos je bilo obiskovalcev razstave gob in lovske razstave še posebno veliko, kar nas še dodatno motivira.  

Tako je minil mesec september, ki ga je zaznamovalo zelo aktivno delo članov in članic Društva Gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje.  Trud, ki ga  vložimo v razstavo gob, je bogato poplačan, ko vidimo zadovoljne obraze obiskovalcev in slišimo njihove pohvalne besede.
 

Nasvidenje naslednje leto na 14.  razstavi gob v Hočevju.
 
DGŠŠ Hočevje – skupinsko nabiranje gob in determinacija pri gobarskem domu na Šentrumarju

Na dan praznika, dneva državnosti 25.06.2018, smo člani DGŠŠ Hočevje organizirali skupinsko nabiranje gob. Pridružili so se nam člani GMD Ig in GD Ribnica.  

  

Zbrali smo se v Hočevju pri gasilskem domu. Ko so prispeli še člani gobarsko mikološkega društva Ig in člani gobarskega društva Ribnica smo se podali v gozd. Deževalo je, bilo je rahlo megleno, nič prijazno za sprehod po gozdu. Bilo nas je preko 40, vremenu primerno smo bili oblečeni in obuti, kot se za gobarje spodobi. Razporedili smo se v skupine in določili vodiče, da se ne bi kdo izgubil, saj naši prijatelji gobarji iz Iga in Ribnice ne poznajo naših gozdov.  Na poti proti Šentrumarju smo kar dobro napolnili košare z različnimi primerki gob. Nabrali smo preko 80 različnih primerkov gob. Pri gobarskem domu na Šentrumarju smo  nabrane primerke gob razstavili  in s pomočjo determinatorja- samostojnega svetovalca g. Toneta, gobe tudi determinirali. Spoznali smo nekaj novih vrst gob. Če gobo vidimo v naravi, z vsemi njenimi značilnimi lastnostmi, se je najlažje zapomnimo in tako bogatimo svoje gobarsko znanje.  Člani DGŠŠ Hočevje smo bili zadovoljni, saj nam je s pomočjo članov gobarsko mikološkega društva Ig in gobarskega društva Ribnica, uspelo nabrati več kot deset vrst golobic, ni manjkal poletni goban ali jurček, črni goban ali ajdovec, žametasti goban,  polsteni goban, leponogi goban, rumeni goban, svinjski goban, navadna lisička, žametna lisička, luskata lisička, navadna


mokarica, poprova mlečnica, nekaj vrst mušnic in še mnogo drugih vrst gob, ki so manj poznane.

Bilo je prijetno, zabavno in poučno. Še bomo  organizirali skupinsko nabiranje gob v naši okolici  in se tako še tesneje povezali z gobarskimi društvi iz dolenjske regije. Po programu dela imamo člani društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje vsako prvo nedeljo v mesecu, od junija do oktobra, nabiranje gob v okolici Hočevja in determinacijo pri gobarskem domu na Šentrumarju. Za vas in vse ljubitelje gobarjenja pa vsako leto, tretji vikend v septembru, pripravimo razstavo gob v Hočevju in tudi letos bo tako. Pridite v Hočevje 15. in 16.9.2018. Ne bomo vas razočarali. 
 
Predavanje o gobah v Jakličevem domu na Vidmu
V mesecu aprilu 2018 smo člani Društva gobarjev Štorovke Šnetrumar-Hočevje v modri dvorani Jakličevega doma na Vidmu organizirali predavanje o gobah. Predavala je članica našega društva ga. Veronika Tratnik - determinator samostojni svetovalec. Rdeča nit letošnjega predavanja so bile zaščitene vrste gob, rdeči seznam gob in gobe skozi letne čase.
 
Uvodoma je ga. Veronika pojasnila, da nov seznam zaščitenih oz. zavarovanih vrst gliv velja od leta 2011 z Uredbo, ki je bila objavljena v Uradnem listu RS. Na seznamu je zavarovanih 41 vrst gliv, ki jih ne smemo nabirati, razen nekaj primerkov za razstavo. Nekatere nam dobro poznane glive so iz seznama zaščitenih vrst izločili, so pa ostale na rdečem seznamu. Rdeči seznam šteje 111 vrst gob. Na tem seznamu so tiste vrste gob, ki so ogrožene. Luskato lisičko so iz seznama zavarovanih vrst gliv izločili. Tudi gomoljike-tartufe, ki rastejo v slovenski Istri in jih je težko najti, nabiranje je sezonsko in veljajo za veliko specialiteto, niso več na seznamu zavarovanih gliv. Je pa na seznamu zavarovanih gliv še vedno ostala nam dobro poznana knežja mušnica ali karželj.


Zanimivo predavanje je ga. Veronika nadaljevala s temo »gobe skozi letne čase«. Gobe rastejo skozi celo leto. Povedala je, katere gobe rastejo v pomladanskem, poletnem, jesenskem in zimskem času. Res je, da pozimi rastejo lesne gobe, ki so manj opazne.
 

Podrobno je opisala značilnosti nekaterih gliv, da ne bi prišlo do usodne zamenjave. Previdni moramo biti pri nabiranju belih gob. Priporočljivo je dobro poznati pomladno mušnico, ki raste že sedaj, je smrtno strupena, povzroča odpoved jeter in ledvic. Ne smemo pozabiti na številne zdravilne gobe, ki jih je mogoče tudi gojiti.

V Sloveniji že 10 let teče projekt ohranjanja travniških in pašniških površin. Poudarek je na negnojenju travniških in pašniških površin in košnji trave, da se ohrani neokrnjena narava.

Mikološka zveza Slovenije je pripravila skripto oz. brošuro, s katero bodo naravovarstvenike in inšpektorje dodatno izobrazili.
 


Poudarek dodatnega izobraževanja je na zakonodaji,  ki ureja področje gob in gobarjenja, o življenju in razmnoževanju gliv in seveda o zaščitenih vrstah gliv, ki jih je prepovedano nabirati,   da bodo naravovarstveniki in inšpektorji lažje prepoznali, kaj gobarji nosijo v svojih košarah.

Še veliko zanimivega o gobah in ohranjanju narave nam je povedala ga. Veronika.  Če se letošnjega predavanja niste mogli udeležiti, se nam pridružite naslednje leto.

 

UTRINKI IZ 13. REDNE LETNE SKUPŠČINE DRUŠTVA GOBARJEV ŠTOROVKE ŠENTRUMAR HOČEVJE

V petek, dne 16. 3. 2018, smo se člani društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje zbrali na 13. redni letni skupščini v prostorih Gostišča Krka na Krki.



Predsednik društva, Pavle Gregorka, je v imenu Upravnega odbora društva, kakor tudi v svojem imenu, pozdravil člane Društva gobarjev Štorovke Šentrumar-Hočevje in predstavnike  drugih gobarskih društev. Po izvolitvi organov skupščine in ureditvi vseh  formalnosti je delovno predsedstvo nadaljevalo skupščino. Sledila so poročila organov društva o delu v letu 2017.Prvi je poročilo o delu društva podal predsednik društva, Pavle Gregorka. Poudaril je, da si je društvo tudi v preteklem letu zadalo veliko nalog , ki so  bile skoraj vse v celoti realizirane.

Iz poročila predsednika smo povzeli le nekaj projektov, ki smo jih gobarji v letu 2017 uspešno izpeljali.

Tradicionalno,  vsako leto prvo nedeljo v novem letu,  organiziramo novoletni pohod do gobarskega doma na Šentrumarju in sicer iz treh smeri: Vidma, Krke in Hočevja. Novoletni pohod je postal priljubljen med člani društva in pohodniki, saj se ga, ne glede na vremenske razmere, vsako leto udeleži lepo število pohodnikov.
 

V mesecu juniju pa organiziramo Primožev pohod (sv. Primož je zavetnik in sejalec gob) do gobarskega doma, ravno tako iz treh smeri: Vidma, Krke in Hočevja. Pohodniki nabrane gobe prinesejo do gobarskega doma, kjer jih skupaj pregledamo, determiniramo in pripravimo manjšo razstavo.

Ob dnevu zemlje, vsako leto skupaj s člani PGD Hočevje,  organiziramo čistilno akcijo  v Hočevju in njegovi okolici, vse do gobarskega doma na Šentrumarju. Čistilne akcije se redno udeležujejo tudi krajani vasi Hočevje.

V Jakličevem domu na Vidmu,  vsako leto organiziramo, za člane našega društva in občane, predavanje o gobah z diapozitivi.


Na gobarskem domu na Šentrumarju smo uspešno izpeljali 2-dnevno društveno izobraževanje. Predavanja se je udeležilo 9 članov društva. Preizkus znanja so uspešno opravili vsi slušatelji in pridobili naziv determinator pripravnik.

Zagotovo je naš največji projekt  tradicionalna razstava gob v Štentovem kozolcu v Hočevju, ki smo jo uspešno izpeljali  v mesecu septembru 2017. To je bila že 12. razstava gob v Hočevju  in prikazali smo 290 primerkov gob. Kljub slabemu vremenu je bila razstava dobro obiskana, v naše zadovoljstvo, vsako leto privablja več obiskovalcev. Menimo, da je zelo dobra promocija za vas Hočevje in Občino Videm-Dobrepolje. Ponedeljek, tretji dan razstave, je vsako leto namenjen učencem osnovnih šol. Sodelovanja z osnovnimi šolami smo še posebno veseli, saj tudi na takšen način prenašamo svoje znanje o gobah in varstva narave na mlajše generacije.

Že vrsto let sodelujemo z občino Videm Dobrepolje, Mikološko zvezo Slovenije, Ministrstvom za okolje in prostor, saj smo si že pred leti pridobili status društva v javnem interesu na področju ekologije in varovanja narave.

Zelo dobro sodelujemo z gobarskimi društvi iz  Škofje Loke, Novega mesta, Ribnice, GMD Ig, GD Snežka iz Dobrovcev, GD Lisička Maribor in ostalimi gobarskimi društvi iz Slovenije in gobarskim društvom Boletus iz Umaga-Hrvatska. Radi si gledamo njihove razstave gob in udeležimo skupinskega nabiranja gob. Naša druženja so zelo prijetna in hkrati koristna, saj si izmenjujemo gobarske izkušnje in spoznavamo nove vrste gob in rastišč.

Na koncu je predsednik društva, Pavle Gregorka, pohvalil vse članice, člane  in simpatizerje društva, ki svoj prosti čas namenijo aktivnostim in delu v društvu, donatorjem pa se je zahvalil za denarne prispevke in dobitke za srečelov.



Sledila so še poročila blagajnika, gospodarskega odbora, častnega razsodišča in nadzornega odbora za leto 2017. Iz poročila nadzornega odbora je razbrati, da je finančno poslovanje DGŠŠ vodeno vzorno in da na poslovanje nimajo pripomb. Tudi poročilo častnega razsodišča je pohvalno, saj v preteklem letu niso imeli nobene seje, ker niso prejeli nobene ustne niti pisne prijave, glede kršitev aktov društva, ne od članov društva in tudi ne od UO društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje. Vsa poročila so bila soglasno sprejeta.

Soglasno je bil sprejet program dela društva za leto 2018 in finančni plan za leto 2018.

V društvo gobarjev smo sprejeli pet novih članov.

Skladno s sklepom UO sta priznanje za dolgoletno delo v društvu prejeli Marta Dešman in Zinka Hrovat. V imenu vseh gobarjev je Ciril Dešman poudaril, da je prav, da se ob zaključku preteklega mandata in na začetku novega, zahvalimo predsedniku društva Pavletu Gregorki, za vestno in požrtvovalno delo v društvu in mu podelimo priznanje. Navzoči so to gesto potrdili z velikim aplavzom. Zahvalo za večletno pomoč in podporo društvu sta prejela naša donatorja: Bar Murnček iz Turjaka in Pizeria Adam iz Ponikev.



Kronologijo dogodkov-aktivnosti društva skozi celo leto 2017 je v slikovni obliki pripravil naš član društva Stane Bizjak, da so jih udeleženci skupščine lahko spremljali preko video posnetkov. Skupščine so se udeležili  tudi predstavniki prijateljskih gobarskih društev. Zahvalili so se za povabilo na skupščino, pozdravili navzoče, pohvalili delo našega društva v preteklem letu in poudarili, da si tako dobrega in prijetnega sodelovanja želijo tudi v bodoče. Po končanem uradnem delu skupščine je sledilo še družabno srečanje.


Novoletni pohod do gobarskega doma na Šentrumarju

V soboto, 6. januarja 2018, smo člani Društva gobarjev Štorovke Šetrumar-Hočevje že tradicionalno organizirali pohod do gobarskega doma na Šentrumarju. Pričakovali smo sneg, pravo hladno januarsko vreme. Pa ni bilo tako. Pohodnikom ni škripalo pod nogami. Po jutru sodeč, bi lahko pričakovali celo dež. Zagrizene pohodnike vreme ne ustavi, pa kakršno koli že je. Zbor udeležencev pohoda na hrib Šentrumar z našim vodičem je bil ob 9. uri na treh lokacijah. Pri trgovini Krka na Krki je zbrane pohodnike po gozdni poti proti Šentrumarju popeljal Milan. Dve uri prijetne hoje mimo kotov ni bilo za nikogar prenaporno. Pri Jakličevem domu na Vidmu je pohodnike pričakal Jože in prej kot v dveh urah so prispeli do gobarskega doma.  

Izpred gasilskega doma v Hočevju, mimo cerkve sv. Jožefa, pa ste se na Šentrumar lahko odpravili v družbi Gerte. Iz Hočevja mimo Kotov je pot do Šentrumarja najkrajša in nezahtevna. Pohodniki, ki jih je bilo približno toliko kot pretekla leta, so se pri gobarskem domu okrepčali, se odpočili, pokramljali v prijetni družbi in se zadovoljni vrnili v dolino proti domu.

Ko bo leto naokoli in če vas bo zamikalo, da naredite nekaj zase in dobro počutje, se nam pridružite na eni izmed zbirnih mest. Tisti, ki vam je pot do Šentrumarja že dobro poznana, pridite po svoji poti, ne bo vam žal.

Se vidimo zopet naslednje leto, prvo soboto v letu 2019, pri gobarskem domu   na Šentrumarju.