Zanimivosti povezane z našim gobarskim društvom

 
20192018201720162014Starejše
 
Utrinki iz 10. razstave gob v Hočevju
Za nami je tridnevna razstava gob v Hočevju. Člani DGŠŠ Hočevje smo v septembru 2015 tradicionalno organizirali že 10. razstavo gob, kot vsakič do sedaj, pod Štentovim kozolcem v Hočevju, ki je za naše gobe, pravi balzam. Letos Društvo gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje praznuje 10. letnico delovanja in kot se za jubilej spodobi, smo se še posebno potrudili in slavnostno okrasili kozolec in za naše zveste obiskovalce nabrali in razstavili preko 340 vrst gob.
Otvoritev razstave je bila v soboto 19. septembra 2015 ob deseti uri. V nagovoru je predsednik društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje g. Pavle Gregorka pozdravil navzoče in na kratko predstavil 10-letno delo društva. Poudaril je, da naloge in cilji, ki smo si jih v društvu zadali, niso bili zgolj rekreacija, kot zdrava in koristna oblika preživljanja prostega časa v naravi, ampak mnogo več. Med člani, članicami in širšim prebivalstvom širimo spoznanje o gobah, o varstvu in pomembnosti gozdne mikoflore in gob kot naravnega bogastva. Naš velik dosežek je zagotovo gobarski dom na Šentrumarju, ki je hvale vredno, zgrajen izključno z donatorskimi sredstvi in s prostovoljnim delom članov, članic in simpatizerjev društva. Na Ministrstvu za okolje in prostor RS smo pridobili status nevladne organizacije na področju ohranjanja narave, ki deluje v javnem interesu. S ponosom lahko pogledamo na prehojeno pot in naše uspehe v 10-letnem obdobju, ki je za nami. Zagotovo pa vsega tega ne bi zmogli brez povezanosti članstva, odrekanj, požrtvovalnega in brezplačnega dela ter prizadevanj posameznikov, ki so znali organizirati članstvo in spodbuditi posameznike in skupine za izvedbo programskih nalog in ciljev. Naloge in cilji društva tudi po desetih letih ostajajo enaki: varovanje narave, poglabljanje znanj o gobah in mikoflori, ozaveščanje širše javnosti o pomembnosti gob kot naravnega bogastva ter to znanje prenašati na mlajše generacije.

 


 
Ob 10-letnici delovanja društva je predsednik društva čestital vsem članom in članicam. Za požrtvovalno delo se je zahvalil sedanjim in nekdanjim članom društva, prijateljskim gobarskim društvom za pomoč pri nabiranju gob za potrebe razstave in determinatorjem za opravljeno veliko delo pri postavitvi desetih razstav gob v Hočevju. Zahvalil se je tudi donatorjem in simpatizerjem društva, medijskemu pokrovitelju radiu Zeleni val, Občini Dobrepolje in vsem posameznikom, da so društvu pomagali tako z nasveti kot tudi denarnimi prispevki.
Navzoče je pozdravil tudi župan občine Dobrepolje g. Janez Pavlin, pohvalil delo društva, razstavo gob pa označil kot velik dogodek v občini in jo poimenoval »festival gob«.
V kratkem kulturnem programu so nastopili: ženski pevski zbor »Lastovke« iz Grosuplja pod vodstvom zborovodkinje go. Mojce Intihar, mešani pevski zbor »Škrjanček« iz Vidma pod vodstvom zborovodje g. Mihelčič Josipa in mladinska folklorna skupina iz osnovne šole Dobrepolje pod vodstvom mentoric go. Mateje Hočevar in go. Martine Perhaj.
Letos je bilo razstavljenih preko 340 vrst gob. Primerke gob za razstavo so nabirali člani in članice našega društva. Na pomoč pa so nam priskočili tudi člani in članice gobarskih društev Gorje, Škofja Loka in Novo mesto in Ribnica. Pri determinaciji oz. določanju gob pa so poleg staroste našega
gobarskega društva go. Bogdana Tratnika sodelovali še: Tone Soklič, Romana Ambrožič, Pavle Gregorka in Branko Vrhovc. Razstava vsako leto privablja nove in nove obiskovalce iz bližnje in daljne okolice, tudi iz sosednjih občin, kar nas še dodatno motivira. Z ogledom razstave nas je v nedeljo počastila tudi delegacija iz Občine Grosuplje pod vodstvom župana dr. Petra Verliča.
V ponedeljek, 21.9.2015, je bil ogled razstave namenjen učencem osnovnih šol. Preko 70 učencev, od prvega do tretjega razreda, osnovne šole Stična, podružnične šole Krka, se je pod skrbnim vodstvom učiteljic, na pot v Hočevje odpravilo peš. Dobro razpoloženi so prisluhnili predsedniku DGŠŠ g. Pavletu Gregorki, ki jih je seznanil z osnovami gobarjenja, nato so se skupaj ogledali razstavljene primerke gob. Več kot 100 učencev in učenk iz osnovne šole Dobrepolje in podružnične šole Struge se je z zanimanjem ogledalo razstavo gob pod strokovnim vodenjem determinatorja Pavleta Gregorke. Po končanem ogledu se jim je pridružila še skupina 20. učencev iz Osnovne šole Krka, in so skupaj v spremstvu lovca, učiteljic in članov društva pot peš nadaljevali proti Šentrumarju. Pri gobarskem domu na Šentrumarju smo jim člani društva postregli s toplim čajem, malico pa so vzeli iz svojih nahrbtnikov. V tako prijetni družbi je vsem čas hitro minil, poslovili smo se, učenci pa so se v lepem sončnem dopoldnevu peš odpravili v dolino.
V nedeljo pa je v okviru spremljevalnega programa razstave potekalo tekmovanje v pripravi gobjih jedi. Tekmovanje je potekalo v dveh kategorijah, in sicer v kuhanju gobjega golaža oz. enolončnice in najizvirnejše oz. najbolj domiselne gobje jedi. Gobji golaž oz. enolončnico so udeleženci tekmovanja pripravljali na prireditvenem prostoru pred gasilskim domom. V tej kategoriji je sodelovalo 6 ekip, in sicer: Gobarsko društvo Boletus iz Umaga, Gobarsko društvo Novo mesto, Tri Sombrero, Old Punca iz Grosuplja, P P G iz Hočevja in Društvo podeželskih žena Dobrepolje.
V kategoriji najbolj domiselne gobje jedi je tekmovalo 5 ekip in sicer: Darja Pajk iz Hočevja, Gostišče Krka iz Krke, Turistično društvo iz Krka, Kmetija Levstek in Gobarsko društvo Škofja Loka.
Komisija v sestavi: Štefan Kastelic – predsednik komisije, člana sta bila Igor Ferdin in Vida Žnidaršič, je imela zelo težko delo, saj so bile vse jedi pripravljene zelo dobro.
Po oceni komisije je prvo mesto za gobji golaž dobilo Gobarsko društvo Boletus iz Umaga, drugo mesto je zasedlo Društvo Podeželskih žena iz Vidma in tretje mesto PPG iz Hočevja.

V kategoriji najbolj domiselne gobje jedi je pokal za prvo mesto dobila ga. Darja Pajk iz Hočevja, drugo mesto je zasedelo Gostišče Krka iz Krke in tretje mesto Turistično društvo iz Krke.
Kot donator nam je pokale za tekmovanje tudi letos podarilo Zlatarstvo Gros iz Grosuplja.
Tako je minil mesec september, ki ga je zaznamovalo zelo aktivno delo članov in članic društva. Trud, ki ga vložimo v razstavo je bogato poplačam, ko vidimo zadovoljne obraze obiskovalcev in slišimo njihove pohvalne besede, ki jih tudi letos ni manjkalo.

Nasvidenje naslednje leto na enajsti razstavi gob v Hočevju.
UTRINKI  IZ 10. LETNE  SKUPŠČINE  DRUŠTVA  GOBARJEV  ŠTOROVKE ŠENTRUMAR  HOČEVJE

V soboto, dne 7. 3. 2015, smo se člani društva gobarjev »Štorovke Šentrumar« Hočevje zbrali na 10. redni letni skupščini v prostorih »Gostišča Krka na Krki. Po uvodnih besedah   predsednika društva g. Pavleta Gregorke in pozdravu gostov smo se z minuto molka spomnili ga. Ide-Lidije Perhaj, ki je preminula v preteklem letu.
Po izvolitvi organov skupščine v sestavi; Dragice Pajntar kot predsednice in dveh članov (Gerte Gregorka in Bizjak Staneta) ter ureditvi
vseh  formalnosti, je delovno predsedstvo nadaljevalo z delom skupščine. Sledila so poročila organov  društva o delu v letu 2014.

 

Prvi je poročilo o delu društva podal predsednik društva g. Pavle Gregorka. V svojem poročilu je najprej opisal aktivnosti, ki jih je društvo zelo uspešno realiziralo v preteklih desetih letih. Poudaril je, da si je društvo tudi v preteklem letu zadalo veliko nalog in lahko smo zadovoljni, saj so  bile vse planirane aktivnosti v celoti realizirane. Največji projekt je zagotovo tradicionalna razstava gob v Štentovem kozolcu v Hočevju, ki smo jo uspešno izpeljali  v septembru 2014. Zelo dobro je tudi sodelovanje z osnovno šolo Stična in podružnično šolo Krka iz sosednje občine Ivančna gorica. Zelo smo bili aktivni tudi pri promociji občine in kraja Hočevje. Sledila so še ostala poročila. Poročilo o finančno materialnem poslovanju je podala ga. Marta Dešman, poročilo nadzornega odbora je podal član nadzornega odbora g. Tone Tomšič in poudaril, da nadzorni odbor na delo društva nima pripomb. Poročilo častnega razsodišča je podala njegova predsednica ga. Dragica Pajntar in poudarila, da častno razsodišče ni prejelo pobud s strani članstva ali organov društva po obravnavi nepravilnosti. Po kratki razpravi so bila vsa podana poročila o delu društva v letu 2014 soglasno sprejeta.  
Soglasno je bil sprejet  program dela in finančni plan za leto 2015. Članarina za leto 2015 znaša 20€, za dijake in študente pa 5€. Starostne omejitve za plačilo članarine ni več.  V društvo smo sprejeli pet novih članov.  

Skladno s sklepom UO je predsednik društva, Pavle Gregorka, podelil priznanje za delo članici društva go.  Majdi Grm. Zahvale so prejeli naši zvesti donatorji:  ga. Greta Dečman iz Vrhnike, g. Božo Drešar iz Ljubljane in g. Metod Podržaj iz Les.

Na skupščini so bili prisotni tudi predstavniki prijateljskih gobarskih društev iz Gorij,  Kranja, Ljubljane in Ribnice. Pozdravili so navzoče in pohvalili opravljeno delo našega društva v preteklem letu.

Po končanem uradnem delu skupščine je sledilo še družabno srečanje.
 

Hočevje, marec 2015                                                           Predsednik DGŠŠ:  Pavle Gregorka