Zanimivosti povezane z našim gobarskim društvom

 
UTRINKI  IZ 12. LETNE  SKUPŠČINE  
DRUŠTVA  GOBARJEV  ŠTOROVKE ŠENTRUMAR  HOČEVJE

V soboto, dne 18.3.2017, smo se člani društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje zbrali na 12. redni letni skupščini v prostorih Gostišča Krka na Krki.


 


 

  
 

Predsednik društva Pavle Gregorka je v imenu Upravnega odbora društva, kakor tudi v svojem imenu, pozdravil člane Društva gobarjev Štorovke Šentrumar-Hočevje, prisotne člane drugih gobarskih društev in ostale povabljene goste ter članom v potrditev predlagal dnevni red skupščine. Po izvolitvi organov skupščine in ureditvi vseh  formalnosti je delovno predsedstvo nadaljevalo skupščino. Sledila so poročila organov društva o delu v letu 2016. Prvi je poročilo o delu društva podal predsednik Pavle Gregorka. Poudaril je, da si je društvo tudi v preteklem letu zadalo veliko nalog, ki so  bile skoraj vse v celoti realizirane.

Tradicionalno,  vsako leto prvo nedeljo v novem letu,  organiziramo novoletni pohod do gobarskega doma na Šentrumarju in sicer iz treh smeri: Vidma, Krke in Hočevja. Novoletni pohod je postal priljubljen med člani društva in pohodniki, saj se ga, ne glede na vremenske razmere, vsako leto udeleži lepo število pohodnikov.

Ob dnevu zemlje, občina Dobrepolje vsako leto organizira čistilno akcijo. V Hočevju je nosilec čistilne akcije Društvo gobarjev Štorovke Šentrumar-Hočevje, ki skupaj s člani PGD Hočevje in krajani očistimo Hočevje in njegovo okolico vse do gobarskega doma na Šentrumarju.

V mesecu juniju organiziramo Primožev pohod (sv. Primož je zavetnik in sejalec gob) do gobarskega doma, ravno tako iz treh smeri: Vidma, Krke in Hočevja. Pohodniki nabrane gobe prinesejo do gobarskega doma, kjer jih skupaj pregledamo, determiniramo in pripravimo manjšo razstavo.

V Jakličevem domu na Vidmu,  vsako leto organiziramo, za člane našega društva in krajane- občane občine, predavanje o gobah z diapozitivi.

Zagotovo je naš največji projekt  tradicionalna razstava gob v Štentovem kozolcu v Hočevju, ki smo jo uspešno izpeljali  v mesecu septembru 2016. To je bila že 11. razstava gob v Hočevju  in prikazali smo 204 primerkov gob. Razstava je bila zelo dobro obiskana, v naše zadovoljstvo, vsako leto privablja več obiskovalcev. Ponedeljek, tretji dan razstave, je vsako leto namenjen učencem osnovnih šol. Sodelovanja z osnovnimi šolami smo še posebno veseli, saj tudi na takšen način prenašamo svoje znanje o gobah in varstva narave na mlajše generacije.

Aktivni smo bili tudi pri promociji občine Videm  in kraja Hočevje. Bili smo na sejmu Alpe Adria Natura na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani skupaj s TD Dobrepolje in DPŽ, na tradicionalnem dobrepoljskem vandranju, tradicionalni golažijadi v Podgori, otroškem bazarju OŠ Dobrepolje, in še bi lahko govoril o naših aktivnostih.

Že vrsto let sodelujemo z občinsko upravo občine Dobrepolje, Mikološko zvezo Slovenije, Ministrstvom za okolje in prostor, saj smo si pred leti pridobili Status društva v javnem interesu na področju ekologije in varovanja narave. Zelo dobro sodelujemo z gobarskimi društvi iz Gorij,  Škofje Loke, Novega mesta, Ribnice, Ljubljane, Iga, Dobrovcev in ostalimi gobarskimi društvi iz Slovenije in glivarskog društva Boletusiz Umaga-Hrvatska. Radi si ogledamo njihove razstave gob. Naša druženja so zelo prijetna in hkrati koristna, saj si izmenjujemo gobarske izkušnje in spoznavamo nove gobe in rastišča.

Na koncu je predsednik društva Pavle Gregorka pohvalil vse člane, članice in simpatizerje društva, ki svoj prosti čas namenijo aktivnostim in delu v društvu, donatorjem pa se je zahvalil za denarne prispevke in dobitke za srečelov.

Sledila so še poročila blagajnika, gospodarskega odbora, častnega razsodišča in nadzornega odbora za leto 2016. Iz poročila nadzornega odbora je razbrati, da je finančno poslovanje DGŠŠ vodeno vzorno in da na poslovanje nimajo pripomb. Tudi poročilo častnega razsodišča je pohvalno, saj v preteklem letu niso prejeli nobene ustne niti pisne prijave glede kršitev aktov društva ne od članov društva in tudi ne od UO društva Štorovke Šentrumar Hočevje. Vsa poročila so bila soglasno sprejeta

Soglasno je bil sprejet program dela društva za leto 2017 in finančni plan za leto 2017.

V društvo gobarjev smo sprejeli tri nove člane.

Skladno s sklepom UO so priznanje prejeli: članica društva Veronika Tratnik, za uspešno z odliko opravljen izpit pri MZS za pridobitev naziva determinator samostojni svetovalec, član društva Franci Flek, za delo v društvu in urejanju spletne strani društva in ga. Slavka Tičar, za dolgoletno brezplačno oddajo kozolca za potrebe razstave gob.

Zahvalo sta prejela: g. Valentin Štih naš donator, in dolgoletni član društva Bogdan Tratnik - samostojni svetovalec mentor, ki je vsa leta aktivno sodeloval v društvu pri postavitvah naših tradicionalnih gobarskih razstavah in predavanjih o gobah.
 


 
Skupščine so se udeležili  tudi predstavniki prijateljskih gobarskih društev Ribnice in Ljubljane. Zahvalili so se za povabilo na skupščino, pozdravili navzoče, pohvalili delo našega društva v preteklem letu in poudarili, da si tako dobrega in prijetnega sodelovanja želijo tudi v bodoče. Svojo odsotnost so opravičili predstavniki GD iz Gorij, GD iz Škofje Loke, GD Novega mesta in GMD Iga.

Po končanem uradnem delu skupščine je sledilo še družabno srečanje.


NOVOLETNI  POHOD DO GOBARSKEGA DOMA NA ŠENTRUMARJU

Gobarji že tradicionalno prvo nedeljo v novem letu organiziramo pohod doo gobarskega doma na Šentrumarju. Tudi letos je bilo tako.

V nedeljo, 8.1.2017, je termometer ponekod kazal minus 16 stopinj celzija. Seveda pa  nizke temperature, zasnežena polja in ceste, ljubiteljev sprehodov po svežem zraku in koristni rekreaciji, niso odvrnile od namena, da se podajo na Šentrumar. Kot smo že v vabilu zapisali, so naši vodniki pohodnike čakali na treh zbirnih mestih ob 9. uri  in sicer: pri gasilskem domu v Hočevju, pri Jakličevem domu na Vidmu in pri trgovini Krka na Krki. Tisti, ki jim je pot do gobarskega doma že dobro poznana, so po svoji poti sami prišli na Šentrumar. Naši vodniki so povedali, da so morali pohodniki zaradi snega nekoliko upočasniti korak in biti pri hoji nekoliko bolj previdni, da ne bi prišlo do zdrsov. Vsi udeleženci pohoda so dobro razpoloženi prispeli do gobarskega doma na Šentrumarju, kjer so jih člani gobarskega društva Štorovke Šentrumar Hočevje pričakali z okrepčilom in v toplo zakurjeni koči. Ko so se malo odpočili in okrepčali, so se zahvalili za prijetno druženje in obljubili, da se prihodnje leto zopet vidimo na novoletnem pohodu na Šentrumarju. Pridite tudi vi.


PREDNOVOLETNO SREČANJE
PRI GOBARSKEM DOMU NA ŠENTRUMARJU 10.12.2016

V soboto, 10.12.2016, smo se prebudili v lepo sončno, vendar hladno jutro, ravno pravšnje, za prednovoletno srečanje članic in članov gobarskega društva Štorovke Šentrumar Hočevje. Na srečanje smo povabili tudi člane drugih gobarskih društev in sicer: pobrateno GMD Ljubljana, GD Novo mesto, GD Ig, GD Škofja Loka, GD Gorje in GD Ribnica. Predstavniki nekaterih društev, ki se srečanja niso mogli udeležiti, so se zahvalili za povabilo in se opravičili, ker imajo ob koncu leta termine že rezervirane za društvene obveznosti.

Pri gobarskem domu smo se zbirali med enajsto in dvanajsto uro. Seveda, pa marljiva kuharska ekipa, pod vodstvom podpredsednika društva Štefana Kastelca, je bila na koči že kmalu po deveti uri in pričela s pripravo dobrot za udeležence srečanja. Kmalu je zadišalo po dobri joti, ki smo jo za dobrodošlico ponudili tudi našim gostom, predstavnikom GMD Ljubljana, GD Ig in GD Ribnica.


Predsednik društva Pavle Gregorka je v svojem nagovoru pozdravil članice in člane društva Štorovke, predstavil predsednika GD Ig gospoda Bracota in pozdravil predstavnike gobarskih društev, kateri so se udeležili srečanja.

Na kratko je povzel aktivnosti in naloge, ki smo jih člani društva opravili v letu 2016. Članici našega društva, Veroniki Tratnik, je čestital za/z odliko opravljen izpit pri Mikološki zvezi Slovenije, s katerim je pridobila naziv Determinator samostojni svetovalec.

Navzoče sta pozdravila in se zahvalila za povabilo tudi predsednica GMD Ljubljana ga. Metka in predsednik GD Ig g. Braco. Na srečanju tudi gobe, nabrane v okoliških krajih, niso manjkale. Za to je poskrbel Bojan, v njegovi košari smo lahko prepoznali trobente, prašnice, koprenke, lesne gobe... Druženje je potekalo v prijetnem vzdušju ob izmenjavi gobarskih izkušenj.   

Da se po jutru dan pozna, je veljajo tudi tokrat. Srečanje smo zadovoljni z uspehi, ki smo jih v društvu dosegli v letu 2016 zaključili v prijetnem razpoloženju in se v večernih urah odpravili proti domu.



Nasvidenje na prednovoletnem srečanju v letu 2017.

GOBARJI NA STROKOVNI EKSKURZIJI V DEŽELI TARTUFOV

Zadnjo soboto v oktobru 2016, smo se člani Društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje, odpravili v deželo tartufov, k našim sosedom na Hrvaško.

Člani društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje smo se v soboto 29.10.2016 odpravili v deželo tartufov, k našim sosedom na Hrvaško.  Naše potepanje,  smo dobro razpoloženi, v zgodnjih jutranjih urah začeli na Vidmu, pot nadaljevali preko Hočevja, Krke, Ivančne gorice, Višnje gore in Ljubljane, kjer so vstopili še zadnji potniki. Po kratkem postanku za jutranjo kavico  na Ravberkomandi, smo nadaljevali pot mimo Kopra do mejnega prehoda s Hrvaško, po hrvaški Istri, do Jame Baredine, ki se nahaja v bližini vasi Nova vas, med večjimi letovišči Poreč, Višnjan in Tar. Jama Baredine je zaščiten geomorfološki spomenik narave. Globina jame je 132 metrov s podzemnimi jezeri, katerih globina včasih sega do trideset metrov. Temperatura jame je stalna okoli 14 * C. Spoznali smo skrivnostno igro narave, ki je nastajala tisočletja, daleč od dnevne svetlobe in človeškega očesa – obiskali smo podzemni svet jame. Ta jama se ponaša s petimi dvoranami in je prava zakladnica stalagnitov in stalaktitov, abstraktnih podzemnih skulptur, ustvarjenih s strpnim in dolgotrajnim delom vode. Zanimivost jame je tudi podzemni svet živali, človeška ribica, ki živi v Postonjski jami in tudi v teh kraških območjih.

Poleg Jame Baredine je na prostem razstava o kmetijstvu skozi razstavljene predmete in stroje, ki so tesno povezani z regijo in njenimi prebivalci. Ogledali smo si  razstavo zgodovinskih traktorjev imenovano Tractor zgodba. To je prva stalna razstava Oltimer-traktorjev na Hrvaškem, odprta leta 2010 kot zbirka petdesetih traktorjev, mlatilnic in drugih kmetijskih strojev s številnimi fotografijami in dokumenti iz tega časa. Nostalgija je stari Fordson traktor iz leta 1923, prvi traktor, ki je prišel v vas. Galerijski prostor Konobon je izdelan iz belega istrskega kamna, v katerem je okoli 300 eksponatov in predstavlja zgodbo sredozemskih kultur skozi razstavo - kruh, oljčno olje in vino.

Pot smo nadaljevali do mesteca Livade, kjer smo obiskali že tradicionalni sejem »Dnevi tartufov Zigante«. Na sejmu »Dnevi tartufov Zigante« se tako poleg vsakoletne razstave tartufov odvija tudi licitacija, pokušina vin, pršuta, sira, oljčnega olja ter ostalih istrskih dobrot.

S turističnim vlakcem smo se z vodičko Danijelo odpeljali na pravo iskanje tartufov v Motovunski gozd, kjer nas je pričakal licenciran tartufar s svojimi psi. Vodička Danijela nam je predstavila istrski tartuf. Imenujejo ga afrodiziak, istrsko zlato in kralj istrske gastronomije. Tartuf ni gomolj, krompir ali bolezen tal, ampak je simbolična goba. Je močnega karakterističnega vonja, navidezno čuden, predstavlja vrhunsko gastronomsko izkušnjo. Je prava radost okusa, vonja in tradicije. Rek pravi: »Kdor jih okusi enkrat, ostane njihov večni oboževalec.« Tartufov ne iščejo več s prašiči (ti se težko zdresirajo), ampak s pomočjo za to zdresiranih psov z odličnim vohom. Beli tartuf ne raste skozi celo leto, ampak samo od septembra do januarja. Beli tartuf je na žalost spontana rastlina, ne more se ga vzgajati, niti ne more rasti v kakršnih koli tleh. Ne raste v simbiozi z mnogimi rastlinami, redke so tiste, ki imajo ta privilegij. Leta 1999, je gospod Giancario Zigante našel največji tartuf, ki je tehtal kar 1.310 kg. Kot največji najdeni tartuf, se je vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov. Naša zgodba s tartufi se je končala, ko nas je licenciran tartufar  s svojimi psi popeljal v svet  iskanja tartufov v gostem Motovunskem gozdu.  


V vasi Špinovce  na kmečkem turizmu je sledilo še pozno kosilo in druženje. Navdušeni nad tartufi, novimi doživetji in željo, da bi  tudi v naših gozdovih našli kakšen tartuf, smo se odpravili proti domu. Bilo je nepozabno. Družba, kam gremo naslednje leto?

Gerta Gregorka



 
UTRINKI IZ 11. RAZSTAVE GOB V HOČEVJU
Člani društva Štorovke Šentrumar Hočevje vsako leto v vasi Hočevje pripravimo razstavo gob. Letos je bila to že 11. razstava,  kot vsakič do sedaj,  pod Štentovim kozolcem v Hočevju, ki je za nabrane primerke gob pravi balzam.

Tridnevna razstava je bila za obiskovalce, ljubitelje narave, gob in gobarjenja, odprta od 17. do 19. septembra 2016. V ponedeljek, tretji dan razstave, je bil kot vsa leta do sedaj, namenjen učencem osnovnih šol.

Otvoritev razstave je bila v soboto 17.9.2016 ob deseti uri. V nagovoru je predsednik društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje  g. Pavle Gregorka  pozdravil navzoče in na kratko  predstavil delo  društva. Poudaril  je, da lahko že iz imena društva razberemo, da so aktivnosti društva povezane z naravo, gobami in gobarjenjem in da društvo deluje v javnem interesu na področju ohranjanja in varstva narave. Med člani, članicami in drugimi ljubitelji gobarjenja, širimo spoznanja o varstvu in pomembnosti gozdne mikoflore in gob kot naravnega bogastva. Menim, da nam to dobro  uspeva in želim si, da bi bilo tudi v prihodnje tako.

Letos, naša lepa narava, ni bila ravno radodarna z gobami. Kljub temu, nam je za razstavo uspelo nabrati in prikazati 214 vrst gob. Primerke gob za razstavo so nabirali  člani, članice našega društva in krajani. Na pomoč pa so nam tudi tokrat priskočili člani in članice gobarskih društev Škofja Loka, Ribnica, Novo mesto in Lisička iz Maribora. Pri determinaciji oz. določanju gob so poleg staroste našega gobarskega društva go. Bogdana Tratnika sodelovali še: Slavko Šerod, Veronika Tratnik,  Bojan Jereb in Pavle Gregorka. Predsednik društva je v svojem nagovoru omenil tudi gobarski dom na Šentrumarju, ki je zgrajen izključno z donatorskimi sredstvi in prostovoljnim delom članov, članic in  simpatizerjev društva in služi svojemu namenu.
 




 

 
Navzoče  je pozdravil tudi župan občine Dobrepolje g. Janez Pavlin, pohvalil delo društva in poudaril, da se društvo aktivno vključuje v občinske prireditve in je vedno pripravljeno na sodelovanje,  razstavo  pa poimenoval kar festival gob in velik kulturni dogodek  v občini Dobrepolje.  Ob koncu še malo EPP je dejal župan. Občino Dobrepolje bomo poimenovali Zlatopolje in to po zaslugi naše občanke paraolimpijske prvakinje Veselke Pevec, ki je prejela zlato medaljo na paraolimpijskim igrah v Riu de Janeiru. Občina bo zagotovila organiziran avtobusni prevoz na sprejem paraolimpijske prvakinje, iz Vidma v Ljubljano  v sredo 21.9.2016.



V kratkem  kulturnem programu,   so pod vodstvom mentorice ga. Mateje Jere Grmek in ravnateljice ga. Tončke Rajer, s simpatično igrico in pesmijo nastopili učenci in učenke Osnovne Šole Stična, podružnična šola Krka. Igrico so poimenovali »Mi smo škratje iz krške jame«.  S pesmijo so kulturni program popestrili še mešani pevski zbor Škrjanček iz Vidma, ženski pevski zbor Lastovke iz Grosuplja in ljudski pevci in godci Zarja Čušperk in Račna.  

V nedeljo pa je v okviru spremljevalnega programa razstave potekalo tekmovanje v pripravi  gobjih jedi. Tekmovanje je potekalo v dveh kategorijah, in sicer v kuhanju gobje enolončnice in najizvirnejše oz. najbolj domiselne gobje jedi.  Gobji golaž oz.  enolončnico so udeleženci tekmovanja  pripravljali na prireditvenem prostoru pred gasilskim domom. V tej kategoriji so sodelovale 4 ekipe in sicer: Gobarsko društvo Novo mesto, Trio Sombreros iz Zagorice, Gobarsko društvo Snežka iz Dobrovcev – Miklavž na Dravskem polju in Golaž Old Punca iz Grosuplja.

V kategoriji najbolj domiselne gobje jedi se je tekmovanja udeležila ga.  Pajk Darja iz Hočevja.

Komisija v sestavi: Štefan Kastelic – predsednik komisije, člana sta bila Janez Gale in Franci Adamič. Komisija je imela zelo težko delo, saj so bile vse jedi pripravljene zelo dobro, kot je dejal predsednik komisije, če bi lahko, bi dal vsem prvo mesto.
Po oceni komisije je prvo mesto za gobji golaž oz. gobjo enolončnico prejelo Gobarsko društvo Novo mesto,  drugo mesto je zasedla ekipa Golaž Old punca iz Grosuplja,  tretje mesto pa ekipa Trio Sombreros iz Zagorice.

V kategoriji najbolj domiselne gobje jedi je prvo mesto  zasedla ga. Darja Pajk iz Hočevja.

Kot donator nam je pokale za tekmovanje tudi letos podarilo Zlatarstvo Gros iz Grosuplja.

Komisija je izven konkurence ocenila tudi gobji golaž, ki so ga pripravili člani DGŠŠ Hočevje in je bil na voljo obiskovalcem ter menila, da je bil odličen, vendar domače društvo ne more sodelovati na tekmovanju, ki ga samo organizira. Da je bil golaž res dober se je videlo tudi po tem, da ga je zmanjkalo tako v soboto kot v nedeljo.
Razstava vsako leto privablja nove in nove obiskovalce iz bližnje in daljne okolice, tudi iz sosednjih občin, kar nas še dodatno motivira. 

 




Tako je minil mesec september, ki ga je zaznamovalo zelo aktivno delo članov in članic društva. Trud, ki ga  vložimo v razstavo gob, je bogato poplačam, ko vidimo zadovoljne obraze obiskovalcev in slišimo njihove pohvalne besede.

Nasvidenje naslednje leto na 12.  razstavi gob v Hočevju.
 
UTRINKI  IZ 11. LETNE  SKUPŠČINE  
DRUŠTVA  GOBARJEV  ŠTOROVKE ŠENTRUMAR  HOČEVJE

V soboto, dne 12.3.2016, smo se člani društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje zbrali na 11. redni letni skupščini v prostorih Gostišča Krka na Krki. Po uvodnih besedah   predsednika društva  Pavleta Gregorke in pozdravu gostov smo nadaljevali z delom skupščine. Sledila so poročila organov  društva o delu v letu 2015. Prvi je poročilo o delu društva  podal predsednik Pavle Gregorka. Poudaril je, da si je društvo tudi v preteklem letu zadalo veliko nalog in lahko smo zadovoljni, saj so  bile skoraj vse planirane aktivnosti v celoti realizirane. Pričnemo s tradicionalnim novoletnim pohodom na gobarski dom na Šentrumar in sicer iz treh smeri: Vidma, Krke in Hočevja.

 

V mesecu juniju organiziramo Primožev pohod ravno tako iz treh smeri: Vidma, Krke in Hočevja. Pohodniki nabrane gobe prinesejo do gobarskega doma, kjer jih determiniramo in pripravimo manjšo razstavo.

Ob dnevu zemlje vsako leto organiziramo čistilno akcijo skupaj s člani PGD Hočevje  v Hočevju in njegovi okolici, vse do gobarskega doma.

Zagotovo je naš največji projekt  tradicionalna razstava gob v Štentovem kozolcu v Hočevju, ki smo jo uspešno izpeljali  v septembru 2015. To je bila že 10. razstava gob v Hočevju  in prikazali smo 311 primerkov gob.
 

 Razstava je bila zelo dobro obiskana, v naše zadovoljstvo, vsako leto privablja več obiskovalcev. Ponedeljek, tretji dan razstave, je vsako leto namenjen učencem osnovnih šol. Pod strokovnim vodenjem predsednika društva, se je razstave ogledalo 182 učencev in učiteljev osnovne šole Stična PŠ Krka in osnovne šole Dobrepolje. Sodelovanja z osnovnimi šolami smo še posebno veseli, saj tudi na takšen način prenašamo svoje znanje o gobah in varstva narave na mlajše generacije. Ob 10-letnici društva  smo izdali zbornik in CD plošček, v katerem smo zajeli vse aktivnosti skozi celotno 10-letno obdobje.

Aktivni smo bili tudi pri promociji občine Videm  in kraja Hočevje. Bili smo na sejmu Alpe Adria Turizem in prosti čas, skupaj z osnovno šolo Dobrepolje in TD Dobrepolje smo se udeležili mednarodnega festivala mladinske folklore osnovnih šol v Rogaški Slatini, sodelujemo na nedeljskih večerih, dobrepoljskem vandranju,  in še bi lahko našteval o naših aktivnostih. Že vrsto let zelo dobro sodelujemo z gobarskimi društvi iz Gorij, Kranja, Škofje Loke, Novega mesta, Ribnice, GMD Ljubljana, GD Snežka iz Dobrovcev in ostalimi gobarskimi društvi iz Slovenije in glivarskog društva Boletus iz Umaga-Hrvaška. Naša druženja so zelo prijetna in hkrati koristna, saj si izmenjujemo gobarske izkušnje in spoznavamo nove gobe in rastišča.

Sledila so še poročila blagajnika, gospodarja, častnega razsodišča, nadzornega odbora za leto 2015.  V društvo gobarjev smo sprejeli štiri nove člane.

Soglasno je bil sprejet  program dela društva za leto 2016 in finančni plan za leto 2016. Skladno s sklepom UO so priznanje za delo v društvu prejeli člani društva: Sandra Izlakar in Štefan Perko, Valerija Vehovec in Milan Vehovec. Priznanje za zelo dobro sodelovanje smo podelili  osnovni šoli

Dobrepolje in osnovni šoli Stična PŠ Krka. Na skupščini je priznanje za osnovno šolo Stična PŠ Krka prevzela  ga. Mateja Jere Grmek, ki se je v imenu vseh sodelavk zahvalila za priznanje in poudarila, da radi sodelujejo z našim društvom in si želijo sodelovanja tudi v prihodnje.  Zahvalo pa smo podelili podporniku in donatorju g. Mihi Perko.



Skupščine so se udeležili  tudi predstavniki prijateljskih gobarskih društev iz Gorij,  Kranja, Škofje Loke, Ribnice, Novega mesta in Ljubljane. Zahvalili so se za povabilo na skupščino, pozdravili navzoče, pohvalili delo našega društva v preteklem letu in poudarili, da si tako dobrega in prijetnega sodelovanja želijo tudi v bodoče.


Po končanem uradnem delu skupščine je sledilo še družabno srečanje.


Hočevje, marec 2016                                        Predsednik DGŠŠ:  Pavle Gregorka

 
Utrinki iz 10. razstave gob v Hočevju
Za nami je tridnevna razstava gob v Hočevju. Člani DGŠŠ Hočevje smo v septembru 2015 tradicionalno organizirali že 10. razstavo gob, kot vsakič do sedaj, pod Štentovim kozolcem v Hočevju, ki je za naše gobe, pravi balzam. Letos Društvo gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje praznuje 10. letnico delovanja in kot se za jubilej spodobi, smo se še posebno potrudili in slavnostno okrasili kozolec in za naše zveste obiskovalce nabrali in razstavili preko 340 vrst gob.
Otvoritev razstave je bila v soboto 19. septembra 2015 ob deseti uri. V nagovoru je predsednik društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje g. Pavle Gregorka pozdravil navzoče in na kratko predstavil 10-letno delo društva. Poudaril je, da naloge in cilji, ki smo si jih v društvu zadali, niso bili zgolj rekreacija, kot zdrava in koristna oblika preživljanja prostega časa v naravi, ampak mnogo več. Med člani, članicami in širšim prebivalstvom širimo spoznanje o gobah, o varstvu in pomembnosti gozdne mikoflore in gob kot naravnega bogastva. Naš velik dosežek je zagotovo gobarski dom na Šentrumarju, ki je hvale vredno, zgrajen izključno z donatorskimi sredstvi in s prostovoljnim delom članov, članic in simpatizerjev društva. Na Ministrstvu za okolje in prostor RS smo pridobili status nevladne organizacije na področju ohranjanja narave, ki deluje v javnem interesu. S ponosom lahko pogledamo na prehojeno pot in naše uspehe v 10-letnem obdobju, ki je za nami. Zagotovo pa vsega tega ne bi zmogli brez povezanosti članstva, odrekanj, požrtvovalnega in brezplačnega dela ter prizadevanj posameznikov, ki so znali organizirati članstvo in spodbuditi posameznike in skupine za izvedbo programskih nalog in ciljev. Naloge in cilji društva tudi po desetih letih ostajajo enaki: varovanje narave, poglabljanje znanj o gobah in mikoflori, ozaveščanje širše javnosti o pomembnosti gob kot naravnega bogastva ter to znanje prenašati na mlajše generacije.

 


 
Ob 10-letnici delovanja društva je predsednik društva čestital vsem članom in članicam. Za požrtvovalno delo se je zahvalil sedanjim in nekdanjim članom društva, prijateljskim gobarskim društvom za pomoč pri nabiranju gob za potrebe razstave in determinatorjem za opravljeno veliko delo pri postavitvi desetih razstav gob v Hočevju. Zahvalil se je tudi donatorjem in simpatizerjem društva, medijskemu pokrovitelju radiu Zeleni val, Občini Dobrepolje in vsem posameznikom, da so društvu pomagali tako z nasveti kot tudi denarnimi prispevki.
Navzoče je pozdravil tudi župan občine Dobrepolje g. Janez Pavlin, pohvalil delo društva, razstavo gob pa označil kot velik dogodek v občini in jo poimenoval »festival gob«.
V kratkem kulturnem programu so nastopili: ženski pevski zbor »Lastovke« iz Grosuplja pod vodstvom zborovodkinje go. Mojce Intihar, mešani pevski zbor »Škrjanček« iz Vidma pod vodstvom zborovodje g. Mihelčič Josipa in mladinska folklorna skupina iz osnovne šole Dobrepolje pod vodstvom mentoric go. Mateje Hočevar in go. Martine Perhaj.
Letos je bilo razstavljenih preko 340 vrst gob. Primerke gob za razstavo so nabirali člani in članice našega društva. Na pomoč pa so nam priskočili tudi člani in članice gobarskih društev Gorje, Škofja Loka in Novo mesto in Ribnica. Pri determinaciji oz. določanju gob pa so poleg staroste našega
gobarskega društva go. Bogdana Tratnika sodelovali še: Tone Soklič, Romana Ambrožič, Pavle Gregorka in Branko Vrhovc. Razstava vsako leto privablja nove in nove obiskovalce iz bližnje in daljne okolice, tudi iz sosednjih občin, kar nas še dodatno motivira. Z ogledom razstave nas je v nedeljo počastila tudi delegacija iz Občine Grosuplje pod vodstvom župana dr. Petra Verliča.
V ponedeljek, 21.9.2015, je bil ogled razstave namenjen učencem osnovnih šol. Preko 70 učencev, od prvega do tretjega razreda, osnovne šole Stična, podružnične šole Krka, se je pod skrbnim vodstvom učiteljic, na pot v Hočevje odpravilo peš. Dobro razpoloženi so prisluhnili predsedniku DGŠŠ g. Pavletu Gregorki, ki jih je seznanil z osnovami gobarjenja, nato so se skupaj ogledali razstavljene primerke gob. Več kot 100 učencev in učenk iz osnovne šole Dobrepolje in podružnične šole Struge se je z zanimanjem ogledalo razstavo gob pod strokovnim vodenjem determinatorja Pavleta Gregorke. Po končanem ogledu se jim je pridružila še skupina 20. učencev iz Osnovne šole Krka, in so skupaj v spremstvu lovca, učiteljic in članov društva pot peš nadaljevali proti Šentrumarju. Pri gobarskem domu na Šentrumarju smo jim člani društva postregli s toplim čajem, malico pa so vzeli iz svojih nahrbtnikov. V tako prijetni družbi je vsem čas hitro minil, poslovili smo se, učenci pa so se v lepem sončnem dopoldnevu peš odpravili v dolino.
V nedeljo pa je v okviru spremljevalnega programa razstave potekalo tekmovanje v pripravi gobjih jedi. Tekmovanje je potekalo v dveh kategorijah, in sicer v kuhanju gobjega golaža oz. enolončnice in najizvirnejše oz. najbolj domiselne gobje jedi. Gobji golaž oz. enolončnico so udeleženci tekmovanja pripravljali na prireditvenem prostoru pred gasilskim domom. V tej kategoriji je sodelovalo 6 ekip, in sicer: Gobarsko društvo Boletus iz Umaga, Gobarsko društvo Novo mesto, Tri Sombrero, Old Punca iz Grosuplja, P P G iz Hočevja in Društvo podeželskih žena Dobrepolje.
V kategoriji najbolj domiselne gobje jedi je tekmovalo 5 ekip in sicer: Darja Pajk iz Hočevja, Gostišče Krka iz Krke, Turistično društvo iz Krka, Kmetija Levstek in Gobarsko društvo Škofja Loka.
Komisija v sestavi: Štefan Kastelic – predsednik komisije, člana sta bila Igor Ferdin in Vida Žnidaršič, je imela zelo težko delo, saj so bile vse jedi pripravljene zelo dobro.
Po oceni komisije je prvo mesto za gobji golaž dobilo Gobarsko društvo Boletus iz Umaga, drugo mesto je zasedlo Društvo Podeželskih žena iz Vidma in tretje mesto PPG iz Hočevja.

V kategoriji najbolj domiselne gobje jedi je pokal za prvo mesto dobila ga. Darja Pajk iz Hočevja, drugo mesto je zasedelo Gostišče Krka iz Krke in tretje mesto Turistično društvo iz Krke.
Kot donator nam je pokale za tekmovanje tudi letos podarilo Zlatarstvo Gros iz Grosuplja.
Tako je minil mesec september, ki ga je zaznamovalo zelo aktivno delo članov in članic društva. Trud, ki ga vložimo v razstavo je bogato poplačam, ko vidimo zadovoljne obraze obiskovalcev in slišimo njihove pohvalne besede, ki jih tudi letos ni manjkalo.

Nasvidenje naslednje leto na enajsti razstavi gob v Hočevju.
UTRINKI  IZ 10. LETNE  SKUPŠČINE  DRUŠTVA  GOBARJEV  ŠTOROVKE ŠENTRUMAR  HOČEVJE

V soboto, dne 7. 3. 2015, smo se člani društva gobarjev »Štorovke Šentrumar« Hočevje zbrali na 10. redni letni skupščini v prostorih »Gostišča Krka na Krki. Po uvodnih besedah   predsednika društva g. Pavleta Gregorke in pozdravu gostov smo se z minuto molka spomnili ga. Ide-Lidije Perhaj, ki je preminula v preteklem letu.
Po izvolitvi organov skupščine v sestavi; Dragice Pajntar kot predsednice in dveh članov (Gerte Gregorka in Bizjak Staneta) ter ureditvi
vseh  formalnosti, je delovno predsedstvo nadaljevalo z delom skupščine. Sledila so poročila organov  društva o delu v letu 2014.

 

Prvi je poročilo o delu društva podal predsednik društva g. Pavle Gregorka. V svojem poročilu je najprej opisal aktivnosti, ki jih je društvo zelo uspešno realiziralo v preteklih desetih letih. Poudaril je, da si je društvo tudi v preteklem letu zadalo veliko nalog in lahko smo zadovoljni, saj so  bile vse planirane aktivnosti v celoti realizirane. Največji projekt je zagotovo tradicionalna razstava gob v Štentovem kozolcu v Hočevju, ki smo jo uspešno izpeljali  v septembru 2014. Zelo dobro je tudi sodelovanje z osnovno šolo Stična in podružnično šolo Krka iz sosednje občine Ivančna gorica. Zelo smo bili aktivni tudi pri promociji občine in kraja Hočevje. Sledila so še ostala poročila. Poročilo o finančno materialnem poslovanju je podala ga. Marta Dešman, poročilo nadzornega odbora je podal član nadzornega odbora g. Tone Tomšič in poudaril, da nadzorni odbor na delo društva nima pripomb. Poročilo častnega razsodišča je podala njegova predsednica ga. Dragica Pajntar in poudarila, da častno razsodišče ni prejelo pobud s strani članstva ali organov društva po obravnavi nepravilnosti. Po kratki razpravi so bila vsa podana poročila o delu društva v letu 2014 soglasno sprejeta.  
Soglasno je bil sprejet  program dela in finančni plan za leto 2015. Članarina za leto 2015 znaša 20€, za dijake in študente pa 5€. Starostne omejitve za plačilo članarine ni več.  V društvo smo sprejeli pet novih članov.  

Skladno s sklepom UO je predsednik društva, Pavle Gregorka, podelil priznanje za delo članici društva go.  Majdi Grm. Zahvale so prejeli naši zvesti donatorji:  ga. Greta Dečman iz Vrhnike, g. Božo Drešar iz Ljubljane in g. Metod Podržaj iz Les.

Na skupščini so bili prisotni tudi predstavniki prijateljskih gobarskih društev iz Gorij,  Kranja, Ljubljane in Ribnice. Pozdravili so navzoče in pohvalili opravljeno delo našega društva v preteklem letu.

Po končanem uradnem delu skupščine je sledilo še družabno srečanje.
 

Hočevje, marec 2015                                                           Predsednik DGŠŠ:  Pavle Gregorka

 
Utrinki iz strokovne ekskurzije - obisk gobarskega društva Snežka iz Dobrovcev na Dravskem polju in Goričkega

Bilo je temno kot v rogu in lilo je kot iz škafa, bi rekli v prispodobi, ko smo se člani Društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje v petek 7.11.2014 odpravili na Goričko. Naše potepanje, smo dobro razpoloženi, v zgodnjih jutranjih urah začeli na Vidmu, pot nadaljevali preko Hočevja, Krke, Ivančne gorice, Višnje gore in Ljubljane, kjer so vstopili še zadnji potniki. Prvi postanek za jutranjo kavico smo naredili na počivališču bencinskem servisu Tepanje. Čas do Dobrovcev na Dravskem polju je hitro minil, kjer so nas pričakali člani Gobarskega društva Snežka iz Dobrovc in nam pripravili prijetno dobrodošlico. Tudi mi smo jih presenetili,

saj smo jim prinesli košaro svežih lijastih lisičk, ki jih je nabral naš gobar, ki slovi po tem, da najde gobe tudi takrat, ko običajno ne rastejo. Po kratki predstavitvi obeh društev, smo se odpravili na voden ogled» Snežkinega učnega parka«, ki so ga marljivi člani gobarskega društva Snežka ravno letos dokončali. Bili smo povabljeni na otvoritev učnega parka, a se žal otvoritve nismo mogli udeležiti, ker so bile priprave na našo tradicionalno razstavo gob v Hočevju v polnem teku (Več).
 
9. razstava gob v Hočevju

Za nami je razstava gob v Hočevju. Letos smo člani DGŠŠ Hočevje tradicionalno organizirali že 9. razstavo gob, kot vsakič do sedaj, pod Štentovim kozolcem v Hočevju, ki je za naše gobe, pravi balzam.
Naša tridnevna razstava, ki je bila za obiskovalce odprta od 20. do 22. septembra 2014, je v prvi vrsti namenjena spoznavanju gob ter ozaveščanju ljudi o ravnanju z gobami v naravi.

Otvoritev razstave je bila v soboto ob deseti uri. V nagovoru je predsednik društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje g. Pavle Gregorka pozdravil navzoče in na kratko predstavil dosedanje delo društva. Poudaril je, da društvo tudi zelo dobro sodeluje z osnovnošolsko mladino OŠ Stična, podružnično šolo Krka, saj smo skupaj z njimi uspešno izpeljali projekt »v naravo na zabavo – gozdna mavrica«.
Navzoče je pozdravil tudi župan občine Dobrepolje g. Janez Pavlin, pohvalil delo društva in razstavo poimenoval kot velik dogodek v občini.
V kratkem kulturnem programu, so pod vodstvom mentorice ga. Mateje Jere Grmek, s simpatičnim skečem, ki so ga poimenovali
»gobji ples«, nastopili otroci Osnovne šoleStična, podružnična šola Krka, moški pevski zbor Samorastnik iz Žalne in citrarka ga. Ana Koželj iz Znojil.
Letos je bilo razstavljenih preko 280 vrst gob. Primerke gob za razstavo so nabirali člani in članice našega društva. Na pomoč pa so nam priskočili tudi člani in članice gobarskih društev Gorje, Škofja Loka in Novo mesto. Pri determinaciji oz. določanju gob pa so poleg staroste našega gobarskega društva go. Bogdana Tratnika sodelovali še: Veronika Tratnik, Tone Soklič, Romana Soklič, Pavle Gregorka in Bojan Jereb.
Razstava vsako leto privablja nove in nove obiskovalce iz bližnje in daljne okolice, tudi iz sosednjih občin, kar nas še dodatno motivira.


V nedeljo pa je v okviru spremljevalnega programa razstave potekalo tekmovanje v pripravi gobjih jedi. Tekmovanje je potekalo v dveh kategorijah, in sicer v kuhanju gobje enolončnice in najizvirnejše oz. najbolj domiselne gobje jedi. Gobji golaž oz. enolončnico so udeleženci tekmovanja pripravljali na prireditvenem prostoru pred gasilskim domom. V tej kategoriji je sodelovalo 5 ekip, in sicer: Gobarsko društvo Gorje, Gobarsko društvo Novo mesto, Tri Sombreros, Gobarsko društvo Škofja Loka in Golaž Old Punca iz Grosuplja.
V kategoriji najbolj domiselne gobje jedi pa je tekmovalo šest ekip in sicer: Gostišče Krka- Pinki, AMC Ljubljana Črnuče, Gobarsko društvo Novo mesto, Gobarsko društvo Škofja Loka, Pajk Darja iz Hočevja, Trope Vida in Kavran Jože iz Hočevja.
Komisija v sestavi: Franci Tomše – predsednik komisije, člana sta bila Štefan Kastelic in Tone Tomšič. Komisija je imela zelo težko delo, saj so bile vse jedi pripravljene zelo dobro, kot je dejal predsednik komisije, če bi lahko, bi dal vsem prvo mesto.
Po oceni komisije je prvo mesto za gobji golaž dobilo Trio Sombreros, drugo mesto je zasedlo Gobarsko društvo Škofja Loka, tretje mesto pa Golaž Old punca iz Grosuplja.
V kategoriji najbolj domiselne gobje jedi je prvo mesto dobilo AMC Ljubljana Črnuče, drugo mesto je zasedelo Gostišče Krka- Pinki in tretje mesto Pajk Darja iz Hočevja.
Kot donator nam je pokale za tekmovanje tudi letos podarilo Zlatarstvo Gros iz Grosuplja.
Komisija je izven konkurence ocenila tudi gobji golaž, ki so ga pripravili člani DGŠŠ Hočevje in je bil na voljo obiskovalcem ter menila, da je bil najboljši, vendar domače društvo ne more sodelovati na tekmovanju, ki ga samo organizira. Da je bil golaž res dober se je videlo tudi po tem, da ga je zmanjkalo tako v soboto kot v nedeljo.
Tako je minil mesec september, ki ga je zaznamovalo zelo aktivno delo članov in članic društva. Trud, ki ga vložimo v razstavo je bogato poplačam, ko vidimo zadovoljne obraze obiskovalcev in slišimo njihove pohvalne besede.

Nasvidenje naslednje leto na deseti razstavi gob v Hočevju (Več slik).

 
Utrinki iz 9. redne letne skupščine DGŠŠ

V soboto, dne 22.3.2014, smo se člani društva »Štorovke Šentrumar« Hočevje zbrali na 9. redni letni skupščini v prostorih gostišča Brdavs na Vidmu. Po uvodnih besedah   predsednika g. Pavleta Gregorka in pozdravu gostov smo se z minuto molka spomnili naših dve umrlih članov društva g. Jožeta Perka in g. Igorja Cilenška.

Po izvolitvi organov skupščine in ureditvi vseh  formalnosti je delovno predsedstvo nadaljevalo skupščino. Sledila so poročila organov društva. Prvi je poročilo o delu društva v letu 2013 podal predsednik društva  Pavle Gregorka. Poudaril je, da si je društvo v preteklem letu zadalo veliko nalog in lahko smo zadovoljni, saj so  bile vse planirane aktivnosti tudi realizirane. Največji projekt je zagotovo razstava gob, ki smo jo uspešno izpeljali  v mesecu septembru 2013. Zelo dobro je tudi sodelovanje z osnovno šolo Stična in njihovimi podružnicami iz sosednje občine Ivančna Gorica.

Poročilo blagajnika je podala Marta Dešman. Zaradi odsotnosti predsednice nadzornega odbora je njeno pismeno poročilo prebral podpredsednik društva Štefan Kastelic in poudaril, da nadzorni odbor na delo društva nima pripomb.  Poročilo častnega razsodišča je podala njegova predsednica Dragica Pajntar in poudarila, da častno razsodišče ni prejelo pobud s strani članstva ali organov društva po obravnavi nepravilnosti. Po kratki razpravi so bila vsa podana poročila soglasno sprejeta.

Sledile so volitve članov v organe društva za naslednja štiri leta. Za predsednika društva je bil soglasno izvoljen  Pavle Gregorka, za podpredsednika  Štefan Kastelic, za blagajničarko  Marta Dešman, za tajnico Cilka Grabarac, za gospodarja Ciril Dešman, za člane upravnega odbora pa:   Jelka Strajnar,  Pavle Perhaj,  Stane Bizjak, Drago Grm, Milan Globokar in Franc Koželj. Za predsednico nadzornega odbora je bila izvoljena Brigita Hrovat, za člana Anton Perko in Anton Tomšič, za predsednico častnega razsodišča Dragica Pajntar, za člana Ivan Grabarac in Bojan Jereb, za nadomestno članico pa Vida Globokar. Soglasno je bil sprejet program dela za leto 2014, ki pa se po potrebi dopolni s še drugimi aktivnostmi in dogodki. Prav tako je bil sprejet  finančni plan za leto 2014. Članarina za leto 2014 znaša 20 €, za dijake in študente pa 5 €.

Skladno s sklepom UO je predsednik društva, Pavle Gregorka, podelil priznanja za delo članicam in članom društva, ter zahvale donatorjem.

Na skupščini so bili prisotni tudi predstavniki prijateljskih gobarskih društev iz Gorij, Škofje Loke, Kranja, Ljubljane, Ribnice in predstavnik TD Dobrepolje. Pozdravili so navzoče in pohvalili opravljeno delo našega društva v preteklem letu.

Po končanem uradnem delu skupščine je sledilo še družabno srečanje.

 
Nabiranje marčnic 2014



  V četrtek 6. marca 2014 smo se odpravili Bogdan Tratnik, Pavle Gregorka in Franci Flek v okolico Grosuplja na spoznavanje rastišč in seveda nabiranje marčnic. Bili smo zelo uspešni, saj smo v enem dopoldnevu nabrali skupaj dobre 3 kg marčnic. Po pričakovanjih je bil najbolj uspešen Bogdan.
 



 
Predavanje o gobah v OŠ STIČNA, PODRUŽNIČNA ŠOLA KRKA

Gobarji smo dejavni skozi celo leto, tudi v času ko ni sezona  gob. Tako smo se  na pobudo učiteljice  Osnovne šole Stična, Podružnične osnovne šole Krka ga. Mateje Jere Grmek dogovorili, da v mesecu januarju 2014 pripravimo  predavanje o gobah z diapozitivi. Dne 21. januarja 2014 , smo ob dogovorjeni uri prispeli na njihovo šolo na Krki, kjer so nas otroci že nestrpno pričakovali.  Predsednik Društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje  g. Pavle Gregorka je na kratko predstavil delo društva, nato pa sta s predavanjem o gobah nadaljevala  determinator mentor  g. Bogdan Tratnik in  determinator svetovalec ga. Veronika Tratnik, oba člana društva. Učence sta z diapozitivi seznanila  kaj so gobe, kakšna mora biti oprema gobarja, gobarski kodeks, obnašanje gobarjev v naravi, nevarnosti ki nam prežijo v naravi (ugrizi klopov), kako razvrščamo gobe (užitne, neužitne, pogojno užitne, strupene, smrtno strupene, zaščitene - rdeči seznam, zdravilne gobe) in kaj moramo vedeti o zastrupitvah z gobami.

Dopoldan je v tako prijetni in živahni družbi hitro minil, namesto planiranih dveh šolskih ur, smo zaradi velikega zanimanja in navdušenja otrok na temo gob, prijetno kramljali kar tri polne ure. Na koncu so se učenci zahvalili obema predavateljema in društvu. Moramo pa priznati, da so  kar dobro poučeni o gobah.

Veselimo se prihodnjih srečanj z njimi in drugimi generacijami.
 

Utrinki iz novoletnega srečanja članov DGŠŠ Hočevje- 23. 11. 2013

Ko obračamo zadnje liste na koledarju, se običajno ozremo na prehojeno pot v preteklem obdobju. Ko pregledujemo program dela našega društva in se spomnimo preteklih dogajanj ugotavljamo, da nam je program dela uspelo v celoti realizirati razen tam, kjer izvedba ni bila odvisna od naše pripravljenosti za delo pač pa od vremenskih razmer, ki nam niso dovoljevale izvedbe vseh determinacij, ker je bilo vreme od junija do septembra neprimerno za rast gob. Smo pa  to nadoknadili s priložnostnimi razstavami, kot spremljajoči dogodek na prireditvah našega ali drugih društev.

V letu 2012 nismo mogli izvesti novoletnega druženja članov društva zaradi preobilice snega, zato smo se v letošnjem letu odločili, da srečanje organiziramo prej, že v mesecu novembru pri našem gobarskem domu. Naš gobarski dom je namreč dobil novo podobo, predprostor,pri kaminu, ki je bil prej le zasilno zaprt smo zasteklili, postavili nova okna in vhodna vrata, tako, da smo pridobili velik prostor za druženje. Dokončana so tudi dela na drvarnici, ki je zelo lepa, tako da včasih kdo pomisli, da je to depandansa naše koče.

Odločili smo se, da novoletno druženje organiziramo 23.11. pri naši koči. Pred pričetkom veselega druženja smo se spomnili z minuto molka vseh naših članov, ki so nas zapustili v zadnjem času in  jih pogrešamo.

Toda tudi letos nam vreme ni bilo naklonjeno,  saj je ves dan lilo kot iz škafa, megla pa je pokrajino zavila v koprenasto tančico. Kljub temu se nas je srečanja udeležilo okrog 37 članov.

Z minimalno udeležbo 5 € na člana in dobrodošlo donacijo našega podpredsednika, se je na ognjišču počasi vrtel odojek, ki so mu delali družbo še piščančki.. Ko je odojek počasi dobival pravo barvo in so bili tudi piščančki že pečeni nam je prijeten vonj z ognjišča vzbujal tek, tako da se nam je kar slina cedila po izbranih dobrotah.  Ko je »ihanski brancin«-odojek- lepo zapečen in razkosan pristal na naših pladnjih, smo se ga veselo lotili, prav tako so šli v slast tudi piščančki, vse skupaj pa smo poplaknili s kozarčki vina ali piva.  Res moramo pohvaliti Štefana in  Obločanovega Slavca za zelo dobro pripravljeno hrano Ker je bilo zunaj hladno nam je še posebno prijalo kuhano vino. Tako dobro podprti smo laže pričakali nastop tria Hrepenenje in pevca  Alfija Nipiča, ki ga je  uspešno imitiral naš podpredsednik, Štefan Kastelic.  Prijetno druženje s pesmijo in plesom se je nadaljevalo pozno v noč, najbolj vztrajni pa so  v koči tudi prenočili.

Člani društva pa smo pripravili še priložnostno razstavo iz cca 56 primerkov različnih gobic, ki jih je nabral naš neumorni član Bojan Jereb.

Lepo je preživeti dan v družbi ljudi, ki so polni radosti, topline in optimizma, zato upam, da bo takšnih in podobnih druženj še veliko.

Kdor pa si želi ogledati našo prenovljeno kočo, ga vabimo, da nas obišče kakšno nedeljo, ko bo zunaj prijetno hladno v koči pa bo gorel topel ogenj in bo dišalo pokuhanem vinu in čaju (Foto utrinki iz srečanja).

 

Nekaj utrinkov iz 8. razstave gob v Hočevju





Dne 14. in 15. septembra 2013 smo v Hočevju pripravili 8. tradicionalno razstavo gob.
V soboto 14.9. 2013 je bila ob 10:00 uri otvoritev razstave s kratkim kulturnim programom pod pokroviteljstvom občine Dobrepolje in medijskim pokroviteljem radiom »ZELENI VAL«.

V kratkem kulturnem programu je sodelovala folklorna skupina iz Ponikev in mešani pevski zbor Škrjanček iz Dobrepolja.

V nagovoru je predsednik društva gobarjev Štorovke-Šentrumar g. Pavle Gregorka predstavil dosedanje delo v društvu, sodelovanje s TD Dobrepolje in udeležbe na nedeljskih večerih občine Dobrepolje.Poudaril je, da društvo zelo dobro sodeluje z osnovnošolsko mladino OŠ Stična, podružnično šolo Višnja gora in Krka občina Ivančna gorica, na področju spoznavanja gob in varstva narave.

Navzoče je pozdravil tudi župan občine Dobrepolje g. Janez Pavlin, pohvalil delo društva in razstavo poimenoval kot velik dogodek v občini oziroma festival gob.

V dveh dneh si je našo razstavo ogledalo zelo veliko število ljubiteljev gob in narave. Na razstavnem prostoru v Štentovem kozolcu v Hočevju nam je uspelo prikazati preko 290 primerkov gob.

V nedeljo 16.9.2012 pa smo pripravili tekmovanje v kuhanju gobje enolončnice ( golaža ) in najbolj domiselne gobje jedi.

Kuhanja gobje enolončnice (golaža) so se udeležile 4 ekipe : Gobarsko društvo Novo mesto, Gobarsko društvo Škofja loka, Društvo podeželskih žena Videm Dobrepolje in trio Sombrero iz Zagorice –Videm Dobrepolje.

V katergoriji najbolj izvirne (domiselne) gobje jedi pa so tekmovale 3 ekipe: GD Gorje z gobarsko pito, GD Novo mesto z gobjo pašteto in GD Škofja Loka z gobjim burekom.

Jedi je ocenjevala komisija v sestavi:

Predsednik: Tomše Franci
Člani: Tone Tomšič, Mitja Buščaj in Štefan Kastelic

Rezultati tekmovanja v kuhanju gobje enolončnice(golaža):

1. mesto: GD Novo meto
2. mesto: GD Škofja Loka
3. mesto: Društvo podeželskih žena Dobrepolje-Struge
4. mesto: Trio Sombrero

Rezultati tekmovanja v pripravi najbolj domiselne gobje jedi:

1.mesto: GD Gorje
2.mesto: GD Novo mesto
3.mesto: GD Škofja Loka

V ponedeljek, dne 16. septembra 2013, pa si je razstavo gob ogledalo 150 učencev in učiteljev OŠ Stična, podružnični šoli Višnja gora in Krka, občina Ivančna gorica. Učenci so z zanimanjem spremljali razlago determinatorja pripravnika g. Pavleta Gregorka in si tako nabirali nova znanja o gobah, gobarjenju in varstva narave.

Trud, ki ga člani in članice društva vložimo v razstavo je bogato poplačam, ko vidimo zadovoljne obraze obiskovalcev in slišimo njihove pohvalne besede (
Več utrinkov).
 
Utrinki iz redne letne skupščine DGŠŠ 2013

V soboto 23.2.2013 smo se članice in člani DGŠŠ zbrali na redni letni skupščini v prostorih gostišča Brdavs. Že tretje leto zapored nam je na dan sklica skupščine zagodlo vreme, saj je v zelo kratkem času zapadlo ogromno snega, ter tako marsikomu onemogočilo udeležbo na skupščini. Kljub temu se nas je zbralo 34 članov in članic ter dva gosta, zelo veliko pa nas je po telefonu obvetilo, da na skupščino ne morejo zaradi snega. Skupščina se je pričela skladno  s statutom s polurnim zamikom, nato pa je delo potekalo po predlaganem dnevnem redu. Poleg poročil o delu in planu dela,  so bile na dnevnem redu tudi nadomestne volitve zaradi odstopa prejšnjega predsednika, g. Vekoslava Pajntarja. Na mesto predsednika društva je bil izvoljen dosedanji podpredsednik, g. Pavle Gregorka, za novega člana UO, je bil izvoljen g. Stane Bizjak iz Malega Globokega pri Zagradcu.  Ker je društvo z izvolitvijo Pavleta Gregorke za predsednika društva ostalo brez podpredsednika, je upravni odbor, v skladu s statutom, na svoji seji za podpredsednika društva soglasno izvolil g. Štefana Kastelica  iz Vidma, člana UO.  Vsem novoizvoljenim in starim članom organov društva želimo uspešno delo.

Navzoči smo ugotovili, da je delo društva potekalo v skladu s sprejetim programom dela, realizirane niso bile  determinacije gob v mesecu juliju in avgustu preteklega leta, ker ni bilo rasti gob zaradi suše, zato pa smo v mesecu septembru to nadoknadili s priložnostnimi razstavami in determinacijami pri koči, ter na različnih prireditvah.

Program dela za letošnje leto je pester, saj se bodo odvijala različna predavanja, izobraževanja na terenu, srečanja in izobraževanja z drugimi društvi, ter delo z mladimi. Največ energije pa bo tudi letos vložene v pripravo tradicionalne razstave v mesecu septembru.

Na skupščini so bila podeljena tudi priznanja za delo v društvu in sicer so prejemniki priznanj za leto 2012 gospa Jelka Strajnar, gospa Vida Globokar,  gospa Gerta Gregorka, gospa Cilka in gospod Ivan Grabarac ter gospa Meta in gospod Stane Bizjak. Vsi prejemniki priznaj so dolgoletni člani društva, nekateri vse od ustanovitve dalje in so pripravljeni vedno in povsod pomagati pri realizaciji sprejetih nalog.

Prav tako smo podelili zahvale tistim, ki nam s svojimi donacijami v najrazličnejših oblikah pomagajo, zlasti pri izvedbi gobarske razstave. Letošnji prejemniki priznanj so : Vrtnarstvo Breskvar iz Dobrove pri Ljubljani, Black-Decker, De Wallt Grosuplje, Zlatarstvo Gros  Grosuplje, Žaga Pogorelec iz Strug, Trgovina Miša Krka, gospa Stanka in gospod Tone Hočevar iz Vel. Les pri Krki, ter gospe Slavki Tičar, ki nam vsako leto omogoči razstavo pod »Štentovim kozolcem«. Vsem še enkrat hvala v upanju na naše nadaljno dobro sodelovanje.

Brez aktivnih članov društva, ter zvestih donatorjev nam prav gotovo ne bi uspelo pripraviti najlepše razstave v Sloveniji, tako nam vsaj zagotavljajo obiskovalci od blizu in daleč. To pa nam daje še večji elan in željo po izobraževanju in še boljšemu delu.

Vse, ki bi želeli izvedeti kaj več o delu našega društva vabimo, da si poiščejo informacije o delu v društvu na spletni strani društva.

 
Srečanje s člani  Gobarskega društva Jurček iz Planine pri Sevnici

V soboto, dne 6.10.2012 popoldan,  nas je obiskalo 33 članov Gobarskega društva Jurček iz Planine pri Sevnici, občina Šentjur.  Navdih za obisk okoliških krajev, kjer naše društvo deluje,  so našli kar na naši spletni strani. Ogledali so si znameniti Stiški samostan,  Jurčičevo domačijo (muzej na prostem) in Krško jamo, kjer prebiva tudi človeška ribica. Po končanih ogledih, so  pot nadaljevali do naše gobarske koče na Šentrumarju. Pripravili smo jim priložnostno razstavo gob z determinacijo. Zbrali smo preko 20 primerkov, ki so v tem času rasli na našem območju. Nekaj primerkov so našli tudi sami na poti do koče. Po predstavitvi obeh društev smo jim pripravili manjšo pogostitev. V prijetnem klepetu nam je druženje hitro minilo.

Člani gobarskega društva Jurček so bili navdušeni nad sprejemom, gobarsko kočo in nad lepoto narave na našem območju ter obilico gob, ki so si jih lahko ogledali kar v naravi.

Celodnevno  potepanje, polni novih vtisov,  so zadovoljni zaključili z večerjo v gostišču na Krki (Več).

 
Utrinki iz 7. razstave gob v Hočevju
Dne 15. in 16. septembra 2012 smo v Hočevju pripravili 7. razstavo gob. Po naši oceni se je v dveh dneh razstave udeležilo preko 500 ljubiteljev gob in narave. Na našem razstavnem prostoru v Štentovem kozolcu v Hočevju nam je uspelo prikazati preko 310 primerkov gob.

Med primerki razstavljenih gob je bila orjaška plešivka (Langermannia gigantea)- zaščitena vrsta, sicer užitna, ki je tehtala 6,85 kg, z obsegom 149 cm, premerom 49 cm in višino 45 cm. Najditeljica tega primerka pa je bila gdč. Petra Buščaj, za kar se ji zahvaljujemo.

V nedeljo 16.9.2012 pa smo pripravili mednarodno tekmovanje tekmovanje v kuhanju gobje enolončnice in najbolj izvirne-domiselne gobje jedi. Kuhanje gobje enolončnice se udeležilo 5 ekip :GD Novo mesto,DG Boletus iz Umaga Hrvaška, DG Žurdana iz Poreča Hrvaška,Društvo podeželskih žena Videm Dobrepolje in Gobarsko- lovski kotiček Bojana Jereba iz Ivančne gorice. Najbolj izvirne-domiselne gobje jedi pa 6 ekip oziroma tekmovalk: GD Novo mesto, GD Gorje, DG Boletus Umaga, DG Žardana Poreč, Simona Starbek in Bojana Pečnik.
 
Rezultati tekmovanja v kuhanju gobje enolončnice:
1.mesto: Društvo podeželskih žena Videm Dobrepolje
2.mesto: DG Boletus Umag, Hrvaška
3.mesto: GD Novo mesto

Rezultati tekmovanja v kuhanju najbolj izvirne-domiselne gobje jedi:
1.mesto: Boletus Umag, Hrvaška
2.mesto: Pečnik Bojana
3.mesto. GD Gorje

V ponedeljek, dne 17. septembra 2012, pa si je našo razstavo gob pod strokovnim vodenjem našega člana determinatorja mentorja g.Bogdana Tratnika ogledalo cca. 130 učencev in učiteljev osnovne šole Videm Dobrepolje – 1. triada. Po ogledu razstave pa so v spremstvu članov društva gobarjev Štorovke - Šentrumar in lovca nadaljevali pohod do našega gobarskega doma na Šentrumarju.



 

Istega dne pa si je razstavo ogledalo tudi cca 80 učencev in učiteljev osnovne šole Stična iz sosednje občine Ivančna gorica – 8. razredi. Učenci so si z zanimanjem ogledovali primerke gob in z navdušenjem sledili razlagi determinatorja mentorja.

V torek, dne 18.septembra 2012, si je razstavo gob ogledalo še cca 40 učencev in učiteljev podružnične šole Krka pod vodenjem determinatorja pripravnika g.Gregorka Pavleta. Na razstavi so bili prvič, vendar ne zadnjič kot so poudarili njihovi mentorji (
Več).
 
Utrinki iz 7. redne letne skupščine DGŠŠ
V soboto 11. 02. 2012 smo se, kljub slabemu in sneženemu dnevu zbrali na sedmi skupščini DG. Štorovke. Prisotnih je bili polovica članov društva in tudi povabljeni gostje iz pobratenega društva GMD Ljubljana, TD Dobrepolje, ekipa Zelnik in Eroteks d.o.o. iz Lipoglava. Po izvolitvi delovnega predsedstva in ostalih članov organov skupščine je Predsednik društva Slavko Pajntar podal poročilo minulega leta, ki  po programu ni bilo v celoti izvedeno, saj je zaradi lanskoletne suše odpadlo kar nekaj spoznavanj o gobah na terenu. Sledilo je poročilo blagajničarke  gospe Marte Dešman in ostalih. Veliko ciljev smo si zadali v letošnjem letu in upamo da nam bo vreme bolje naklonjeno. Kot vsako leto smo tudi letos podelili zahvale najbolj zaslužnim tako članom kakor tudi podpornim
članom. Od  članov so priznanja dobili Tomšič Tone in Anka, Hrovat Tone in Marjana ter Čebular Janez in Marija. Podelili smo tudi priznanja za donatorstvo, podporo in obveščanje,  ki jo prejemamo že od samega začetka. Za medijsko pozornost in obvestila so priznanje prejeli Ekipa Zelnika. Za donatorstvo v vseh letih obstoja društva Primož Bregar SP iz Krke in Gostišče na Vasi iz Marinče vasi, ter Eroteks d.o.o. iz Lipoglava. Skupščino smo zaključili v prijetne vzdušju (Več).
 
Utrinki iz 3. novoletnega pohoda

3. že tradicionalni novoletni pohod do gobarskega doma 2. januarja 2012 je minil v precej toplem vremenu, snega je bilo komaj za vzorec, prikazalo pa se je tudi sonce. Pohodniki smo na Šentrumar prišli iz več smeri iz Hočevja, Vidma in Krke.

Pohoda so se udeležili tudi člani gobarskega društva iz Kranja ter novo ustanovljenega društva Gorje. Med njimi so bili tudi tri determinatorji - Franci Vrhovnik, Tone Soklič in Romana Ambrožič. Gosti so bili nad srečanjem navdušeni in so obljubili, da še pridejo.

Pinki je kot ponavadi poskrbel, da nismo bili lačni, ter nas pogrel z odlično joto, tržiško bržolo in pečenimi rebrci.
 

Odrasli smo se okrepčali še s kuhanim vinom, otroci pa s čajem. Živahno je bilo cel dan in skupaj smo našteli blizu 100 pohodnikov (Več).
 
6. gobarska razstava v Hočevju (17. in 18. 9. 2011)


Na tradicionalni 6.razstavi Gobarskega društva štorovke iz Hočevja smo v  zelo slabi letini za nas gobarje in veliki suši s pomočjo drugih društev, posebno moram omeniti člana Antona Sokliča iz Gorij člana GD Kranj in Franca Vrhovnika ter njihove boljše polovice ki so nam priskrbeli kar polovico razstavljenih primerkov, zahvala gre tudi predsedniku GD. iz Škofje Loke Viliju, GD Ribnica, GD Novo mesto Andražu Habiču in Alešu Jurmanu, ne smemo pozabiti našega člana Jereb Bojana iz Ivančne gorice kateri očitno gobe zaliva saj jih najde tudi o polnoči, če je treba. Poleg vseh naštetih sta gobe priskrbela tudi determinatorja Tratnik Bogdan in Branko Vrhovec ki sta razstavo postavila in nam prikazala na ogled 224 primerkov različnih gob. Posebnost letošnje razstave sta bila beli in črni tartuf katere so prispevali člani gobarskega društa Boletus iz Umaga.

Ob otvoritvi s kratkim kulturnim programom na katerem so nastopili Anja Burnik in Jože Burnik slavni harmonikar, ki je prejel že veliko svetovnih priznanj, rogisti lovske družine iz Krke ter naši prijatelji iz Dobrepolja sekstet komplet. Na razstavi smo videvali veliko obiskovalcev tako iz oddaljenih krajev Slovenije sosednje Hrvaške, Italije, Francije in ZDA.

V nedeljo smo pripravili tudi mednarodno  tekmovanje v kuhanju gobjih enolončnic in izvirnih in najbolj domiselnih jedi.  V kuhanju se je pomerilo sedem ekip iz raznih gobarskih društev Slovenije in sosednje Hrvaške ter posamezniki. Tako smo videli različne juhe in gobje golaže, gobje zavitke, potice, rezance, polnjena jajčka in omlete.

Zmagovalci so bili vsi ki so prišli saj so bile vse jedi zelo okusne.

V gobji enolončnici so zmagali člani gobarskega društva iz Škofje loke, drugo mesto je zasedla ekipa Poreča iz sosednje Hrvaške tretje mesto sta si delili ekipi GD Novega mesta in DG Štorovke iz Hočevja.
 

Med izvirnimi jedmi je zmagala Vesna Arzenšek iz Boletus Umag, drugo mesto Bojana Pečnik iz Ljubljane in tretje mesto Anka Tomšič iz Dobrave pri Ljubljani (Več).
 
Tekmovanje gobar gurman - Celjska koča, 11. 9. 2011

Kakor prejšnja leta smo se trije člani DG štorovke odpravili na kratek izlet na Celjsko kočo, kjer vsako leto poleg postavitve gobarske razstave organizator GD bisernica Celje pod vodstvom Ane Ivanovič v sklopu TRC Celjska koča organizira tudi  tekmovanje v kuhanju gobje juhe z naslovom Gobar gurman. V zelo lepem vročem nedeljskem dnevu, smo se postavili za kotličke in pričeli mešati razne gobice ki pa jih je bilo v tem letnem sušnem obdobju zelo malo ali skoraj nič, tako smo morali uporabiti rezerve iz skrinje. No k nami se je kmalu pridružil še pevec Andrej Šifler in pomagal vrteti kuhalnico in degustirati. Gene je skrbel za krompir, Andreja sta bila mešalca jaz pa sem skrbel za začimbe in okus. Napočil je trenutek za ocenjevanje, določen sem bil da vse juhe pripeljem preko terase hotela do komisije ki ni imela lahkega dela saj so bile jedi dokaj izenačene. In naš rezultat tretje mesto, drugi so bili GD iz Zidanega mosta, zmagovalci pa GD Sinji goban iz Laškega. Po tej ceremoniji smo se ob dobri družbi in prijateljev iz drugih društev ob zvokih Andreja Šiflerja tudi zavrteli. Nismo pa pozabili tudi na bob stezo na smučišču ob sami koči. In ob slovesu si obljubili da se naslednje leto zopet vidimo (Več).

predsednik DG Štorovke - Pinki


 
Gobarji Novega mesta na obisku - 2. julij 2011

V začetku Julija so nas obiskali gobarji Novomeškega društva. Srečanje smo začeli na trgu pred občino Dobrepolje, kjer so jih sprejeli naši člani in članice ter predstavnice TD Dobrepolje, katere so jih popeljale v Jakličev dom in bližnjo okolico, tako so spoznali tudi ta del Dolenjske. Srečanje smo nadaljevali v Šentrumarju v gobarskem domu. Tu smo priredili mini razstavo gob in determinacijo katero je vodil gospod dr. Alojz  Boh iz Novega mesta.V prijetnem vzdušju in zvokih harmonike je dan kar prehitro minil, kajti člani Novega mesta so si šli  ogledati tudi domačijo Josipa Jurčiča na Muljavi, kjer smo se poslovili in obljubili da obisk tudi vrnemo (Več).

 
Piknik s pobratenim društvom GMD Ljubljane - 18- junij 2011

Kot vsako leto se konec  junija dobimo na skupnem srečanju s pobratenim društvom GMD Ljubljana. Srečanje smo naredili v gobarskem domu na Šentrumarju. Na srečanju poteka poleg druženja tudi nabiranje in spoznavanje rastišč gob v okoliških gozdovih. Nato nam strokovnjaki vsako gobo posebej razložijo. Dan je minil v prijetnem vzdušju, ob dobri hrani, ki jo je pripravil Pinki in ocvrtemu krompirju mojstra Damjana in Borisa (Več).

 
Otvoritev šole na Krki - 28. maja 2011

Ob otvoritvi nove šole in vrtca na Krki v občini Ivančna Gorica smo društvo gobarjev Štorovke dobili  povabilo, da z ostalimi društvi pripravimo razstavo gob in predavanja na temo gobe. Tako smo kljub slabi rasti nabrali in pripravili 40 primerkov raznih gob kar je bilo veliko za ta čas. Razstava je bila odprta štiri dni za vse obiskovalce, dva dni pa za vse podružnične šole Ivančne gorice. Tako smo poleg razstave, priredili tudi sedem predavanj o gobah (Več).

 
1. MEDNARODNO TEKMOVANJE  v pripravi kuhanja gobjega kotlička -10. 4. 2011

Člani DG Štorovke smo se v Umag odpravili tudi v nedeljo 10.04.2011 na prvo mednarodno tekmovanje v kuhanju gobjega kotlička. Treba je bilo pripraviti enolončnico iz gob. Časa smo imeli 3.ure. Naša ekipa v sestavi Štefan Kastelic, Salkič Ibro in moja malenkost (Pinki ) smo se odločili za dva kotlička in sicer za gobji golaž in lisičke s krompirjem. Sodelovale so še ekipi Boletusa iz Umaga, GD Sunčanica iz Medulina, restavracija Val iz Umaga ekipa Samobora in AMB – Mugia iz Italije. Tekmovanje je potekalo v prijetnem vzdušju saj smo si sposojali in menjali tako gobe in krompir, kakor tudi  začimbe, bilo je zabavno. Po vzetih vzorcih jedi komisije nam je predsednica le te podrobno

razložila kaj je bilo dobro česa premalo in česa preveč v kotličku. Sledila je podelitev nagrad in priznanj.
   
1. mesto ekipa DG Štorovke ( gobji golaž)
    2.
 mesto ekipa Boletus Umag ( gobji golaž z divjimi šparglji in mesom)
 
   3. mesto ekipa DG Štorovke ( Lisičke s krompirjem )
  
 3.  mesto  ekipa GD Sunčanica Medulin (Lijasta lisička s krompirjem)
Vse kar smo ekipe pripravili se je prodajalo obiskovalcem, med katerimi je bilo veliko slovenskih,  denar pa so namenili v dobrodelne namene (Več).

 
OBISK IN SREČANJE  na 6. mednarodni smrčkarjadi - 9. 4. 2011

Ne mine leto, da se ne bi člani DG Štorovke udeležili sobotnega mednarodnega  prijateljskega srečanja in druženja v Umagu katerega prireja tamkajšnje gobarsko društvo »BOLETUS«. Srečanje poteka v prijetnem druženju ostalih gobarskih društev iz Hrvaške, Bosne, Srbije, Italije in društev iz Slovenije nekje okoli 1000 udeležencev, vse poteka na glavnem pomolu. In kako dan poteka, po stisku rok znancev in prijateljev in okrepčilu (malici) se za dve uri odpravimo v bližnje gozdove nabirati smrčke (slovensko mavrahe) in divje šparglje. Ko se vrnemo in če kaj naberemo ali (naberejo), se te najlepše primerke da na ocenjevanje komisiji za katere se prejmejo nagrade in priznanja. Ocenjujejo se tudi lepo izdelane, obdelane gobarske palice (naravne).

Ogledamo si mini razstavo gob in likovna dela šolarjev in vrtcev. Sledi kosilo (enolončnica iz kotla ) katerega pripravijo člani društva Boletus. Pestra je tudi izbira gostincev - školjke, fritaje itd, ter domačih izdelkov na stojnicah. Na vrsto pridejo podelitve zahval na srečanju in vračanje s spominskimi darili. Popoldan prehitro mine ob dobri glasbi slovenskih in dalmatinskih melodijah, ko se je treba posloviti in oditi proti domu (Več).
 
35. skupščina MZS v Ljubljani - 19. 3. 2011

Udeležili smo se 35. redne letne skupščine Mikološke zveze Slovenije, ki je potekala v Ljubljani na Gospodarskem razstavišču. Skupščine sta se udeležila podpredsednik Pavle Gregorka, predsednica častnega razsodišča Dragica Pajntar in predsednik društva, Slavko Pajntar ki pa je večinoma dneva pomagal kuhati in  pripravljati hrano za goste pri gobarsko mikološkemu društvu Ljubljana, ki je ravno ta dan praznovalo 50. letnico. Skupščine se je udeležilo 40 delegatov iz  27 društev Slovenije, zvezi se je priključilo novo GD iz Ptuja. Naslednjo skupščino bomo verjetno organizirali člani DG Štorovke v Dobrepolju. Obletnice GMD Ljubljana se je udeležilo prek sto gostov in članov

raznih društev, katerim so bila podeljena priznanja in zahvale za pomoč in sodelovanje pri pripravah gobarskih razstav in srečanjih (Več).
 
Utrinki iz skupščine - 19. februar 2011
V soboto, 19. 2. 2011 je v prostorih gostilne Brdavs potekala 6. skupščina društva gobarjev Štorovke. Prisotnih je bilo 77 članov društva in 11 gostov, med njimi tudi Radio zeleni val, GMD Ljubljana, GD Ribnica, TD Dobrepolje - Dušica Hočevar, Aktiv kmečkih žena Dobrepolje Struge, Hočevar Boris s.p. - Velike Lese.

Predsednik je prebral poročilo za leto 2010, katero je bilo zelo uspešno.
Veliko poudarka je bilo na izobrazbi, tako v društvu kakor v šoli in vrtcu. Poslovanje društva je bilo pozitivno. Letošnja vizija je pritegniti k sodelovanju še ostale bližnje šole iz Ivančne Gorice in Velikih Lašč, tako s predavanji kakor tudi z povabilom na razstavo gob v Septembru, saj bomo za šole tudi letošnje leto imeli odprta vrata razstave v ponedeljek.

Na skupščini so bila podeljena
priznanja 6 članom društva za delo in uspehe v društvu. Dobili so jih Klemen Hrovat, Luka Perhaj, Janko Rant, Jelenko Ilič, Branko Markovinovič, Slavko Pajntar ter trije donatorji; Radio Zeleni val, Pizzerija pri Petru iz Strug in Hočevar Boris s.p. iz Velikih Les.

Večer je minil ob veselem razpoloženju harmonikašev Mojce in Stojana (
Več).

 
Utrinki iz 2. novoletnega pohoda na Šentrumar, 2. 1. 2011


Ob 10h zjutraj se nas je kakšnih 40 pohodnikov zbralo pred gasilnim domom v Hočevju. Pohod sta vodila Drago Grm in Milan Globokar, odpravili pa smo se mimo Cerkve po Pinkijevi poti in nadaljevali po Milanovi poti. V prijetni zimski idili smo bili v 45 minutah zmerne hoje pri domu na Šentrumarju, kjer pa nas je že čakalo kar nekaj pohodnikov, ki so se na pot odpravili iz drugih smeri (Krka, Zagorica). Med potjo smo si dobro ogledali tudi zanimive smerokaze, ki pomagajo, da se tudi novinci ne izgubijo po poti.

V domu smo se okrepčali s Pinkijevimi dobrotami, čajem in kuhanim vinom ter pokramljali v prijetni družbi. Pohodniki so še kar prihajali in na koncu se nas je zbralo več kot 70.

Pohvaliti pa se moramo tudi z mednarodno udeležbo, saj sta se pohodnikom pridružila tudi Marino in Vesna iz prijateljskega gobarskega društva Boletus iz Umaga (
Več).
 
5. rojstni dan gobarskega društva Štorovke
30.10.2010 smo proslavljali 5. rojstni dan našega društva. Zbrali smo se v gobarskem domu in nazdravili temu dogodku in se posladkali z odlično torto v obliki knjige ki jo je spekla članica Urška Pugelj iz Strug (Več).
 
Razstava za Dobrepoljske skavte - konec oktobra 2010
Konec oktobra smo pripravili mini razstavo gob (30. vrst) in začetno predavanje o gobah za Dobrepoljske skavte v modri dvorani Jakličevega doma.
 
Piknik za donatorje gobarske razstave - 17. 10. 2010
V gobarskem domu smo organizirali piknik za naše donatorje in člane, kateri so sodelovali na postavitvi in pri strežbi v času tridnevne gobarske razstave. Gostje so si klobase pekli sami, za joto in piščance je poskrbel Pinki, za čevapčiče sta skrbela Drago in Vičov Frenk. Tudi za glasbo je poskrbela Mojca s svojo frajtonarico, bilo je res lepo in nepozabno. Veselili smo se pozno v noč. Županu pa se je žal mudilo naprej na dobrodelni koncert v Križe pri Tržiču in nas je prej zapustil (Več).
 
Utrinki iz 1. dobrepoljskega vandranja (sobota 16. 10. 2010)

Organizatorji prvega  Dobrepoljskega vandranja so bili TD:Dobrepolje, občina Dobrepolje, PD Dobrepolje, GD. Štorovke – Hočevje in DPŽ. Dobrepolje - Struge.

Vse pohodnike je pozdravila predsednica TD Dobrepolje Dušica Hočevar in župan občine Dobrepolje Janez Pavlin, član planinskega društva g. Nučič pa jim je orisal pot po kateri se bo vandralo. Bilo je res enkratno, vreme je bilo super, prek sto pohodnikov tako starejših kakor tudi mladih družin z otroki, nekateri še v vozičku. Na poti je bilo veliko prigod in smeha. Na raznih točkah so imeli kaj videti in prisluhniti domačinom, postregli so jih s čajem, moštom in  pečenim krompirjem. Na cilju pred Jakličevim

domom ob glasbi harmonikarke Tamare so jim člani društva gobarjev pripravili gobov golaž in primorsko joto. Vi so si bili enotni, naslednje leto se zopet vidimo (Več)
 
Učenci osnovne šole Dobrepolje na razstavi gob - 27. 9. 2010

Letos smo se odločili, da razstavo gob podaljšamo do ponedeljka. Tako smo povabili šolo Dobrepolje da si razstavo ogledajo učenci.

Dobili smo pozitiven odgovor, tako smo pričakali 120 učencev kateri so si z velikim zanimanjem ogledali razstavo in nam zastavljali različna vprašanja, na katere so dobili odgovore. Sicer so ti učenci naši prijatelji, saj že dve leti z njimi sodelujemo tako na predavanjih, nabiranju gob in obisku gobarskega dom. Veselimo se prihodnjih srečanj z njimi in drugimi generacijami.

Učenci in vodstvo šole hvala vam, saj s tem pripomoremo, in osveščamo mladino, da bolje skrbimo za naravo in njihove plodove (Več).

 
5. gobarska razstava v Hočevju (25. in 26. 9. 2010)

Čeprav nismo imeli sreče z prestavljanjem razstave zaradi slabega vremena, smo ta vikend dne 25, in 26 septembra kljub dežju imeli lep obisk iz cele Slovenije. Kljub okrnjenemu programu in dežju se je otvoritve udeležilo veliko vaščanov prebivalcev občine Dobrepolje in od drugod. Poleg župana gospoda Janeza Pavlina in podžupana Jožeta Hočevarja se je otvoritve udeležila tudi predsednica nove Slovenije gospa Ljudmila Novak.

Predstavili smo prek 300 vrst primerkov gob iz naše okolice.
V nedeljo je poleg razstave bilo tekmovanje v kuhanju gobjih jedi. V kuhanju gobje enolončnice je zmagala ekipa GD. Škofja loka drugo mesto Anton Tomšič tretje mesto GMD Ljubljana. V kuhanju izvirne gobje jedi je zmaga Anica Tomšič iz Dobrave pri Ljubljani z žganci z gobami, drugo mesto Bojana in Borut Pečnik iz Ljubljane z gobovo  pito in tretje mesto Simona Stardek iz Hočevja s kaneloni nadevani z gobami. Vsi nastopajoči so prijeli spominsko skodelico, priznanja in pokale.

 
Zahvaljujemo se občini Dobrepolje za pokroviteljstvo razstave, radiu zeleni val za medijskega pokrovitelja pekariji Blatnik za njihove dobrote in vsem donatorjem ter vaščanom za pomoč (Več).
 
Obisk pri društvu "Ožujka" iz Reke na Hrvaškem (18. 9. 2010)

Vreme nam je res letos na peto obletnico kar pošteno zagodlo tako smo bili primorani odpovedati razstavo gob v Hočevju. Res vsaka čast vremenarjem ki so že v ponedeljek napovedali poslabšanje vremena za konec tedna in splošno močno deževje v soboto in nedeljo. Napovedi so se uresničile, mi pa klub negodovanju nekaterih,da počakamo še kak dan smo se odločili prestaviti razstavo na naslednji vikend.  Tako smo se namesto na svojo razstavo odpeljali na povabilo društva gobarjev » Ožujka« ( po naše marčnica ) Reka  na 25. letnico obstoja društva, na Platak nad Reko. Bilo je res nepozabno srečanje tako gobarskih društev Hrvaške, Srbije, BIH, Italije in mi iz Slovenije. Navezali smo nova poznanstva, spoznali nove primerke gob, ki rastejo v teh krajih ob morju na priložnostni razstavi, ki so bili razstavljeni v avli planinskega doma na Platku. Kljub slabemu vremenu je bilo vzdušje ob taki obletnici enkratno. Hvala vam Rečani posebno njihovi tajnici Jagodi, ki ima največ zaslug, da smo navezali prijateljske stike, in skupna preučevanja gob (Več).
 
Izredna gobarska sezona
V avgustu 2010 nas je presenetila izjemna gobarska sezona. Poznavalci pravijo, da toliko različnih gob in takšne količine niso rasle že zadnjih 30 let. Tako smo dodatno dokumentirali zanimive primerke različnih vrst gob.
 
   

Učenci in učenke iz OŠ Dobrepolje v koči na Šentrumarju

23. junija, predzadnji šolski dan smo gostili učenke in učence od 1. do 5. razreda iz osnovne šole Dobrepolje  v koči na Šentrumarju.  Po dveurni hoji iz Vidma na Šentrumar so rahlo utrujeni posedeli po klopcah v okolici koče. Člani društva gobarjev smo jim priskočili na pomoč pri peki raznih dobrot in napitkih. Ko so se odpravljali domov so nam obljubili da se zopet srečamo (
Več).

 
Tradicionalni piknik in podpis listine o pobratenju

Samo teden dni po uradni otvoritvi doma smo se spet zbrali na Šentrumarju. Na tradicionalnem pikniku se nismo zgolj prepuščali kulinaričnim dobrotam in nabiranju gob, ampak smo s pobratenim društvom GMD Ljubljana še uradno podpisali listino o pobratenju (Več).
 
Otvoritev gobarskega doma na Šentrumarju


12. 6. 2010 smo slavnostno odprli nov gobarski dom na Šentrumarju. Prireditve se je udeležilo več kot 300 članov in simpatizerjev društva gobarjev Štorovke. Pred otvoritvijo doma so tako nekaj uvodnih besed povedali župan Janez Pavlin, predsednik mikološke zveze Slovenije Amadeo Dolenc, projektant doma Borut Pečnik, povabljen gost mag. Janez Kopač in predsednik društva Vekoslav Pajntar. Otvoritev in prerez traku je doletela častnega člana društva Štorovke g. Bogdana Tratnika. Po otvoritvi je sledila izmenjava daril, vpis v spominsko knjigo ter seveda zabavni program ob jedači in pijači (Več).
 
   

Jurčki pri "Pinkiju" doma na vrtu

Praktično nihče ne verjame, da je možno načrtno gojiti jurčke. Pa vendar je našemu predsedniku Vekoslavu Pajntarju uspelo, da mu jurčki uspevajo doma na vrtu. Jurčke lahko tako kar iz svojega doma spremlja in opazuje od rasti od zgodnje pomladi pa do pozne jeseni. O tej novici sta se prišla na lastne oči prepričat tudi predsednik gobarskega društva Boletus iz Umaga Marino v spremstvu Vesne. Rastišče jurčkov jima je ponosno razkazal Rožle Pajntar (Več).

 
Namesto po gobe po smeti!

Na dan zemlje 17. 4. 2010 smo se zbrali ob 8:00 uri pri gasilnem domu v Hočevju.  Število pobiralcev se je z minuto v minuto večalo in po nepričakovanem obisku so nam kljub veliki količini vreč za smeti, vreče kar hitro pošle ko smo jih razdelili med prostovoljce, saj se nas je zbralo 60.  Vaščani, tako starejši kot mlajši, člani gobarskega društva, nekateri so prišli tudi iz Ljubljane , Ivančne gorice in  Dobrepolja. Z  nami je pomoč pri pobiranju delila tudi koordinatorka za Občino Dobrepolje OČISTIMO SLOVENIJO Alenka Peterc in njene prijateljice iz Ljubljane. Po kratkem posvetu in jutranjem okrepčilu smo se podali na regionalno cesto KRKA – ZD. Vas in okoliške gozdne poti kakor tudi na gozdno pot proti
Jauham. Saj ni res pa je, bi dejal po vsako letni akciji čiščenja, vedno znova najdemo toliko odpadkov odsluženih gospodinjskih aparatov, kopalniških kadi, wc školjk, tv aparatov, salonitk odpadnih sodov, avto plaščev, poginulih kokoši ki so bile nametane v vrečah in pripeljane prav zadnjo noč pred akcijo do topovske granate, ki jo je brezbrižni lastnik odvrgel prav ob poti saj je bila dobro ohranjena in zavita v vrečki, za katero pa so kasneje poskrbeli Policisti iz PM Grosuplje. Lahko bi še naštevali kaj vse mečemo v gozdu,  žal bi bil » naš kraj« prehitro zasut s smetmi.

Upam, da se bo po tej vse splošni slovenski akciji stanje izboljšalo in da bodo komunalni inšpektorji ukrepali pri takih črnih odlagališčih.

Zahvaljujemo se vsem, ki ste kakor koli pomagali pri čiščenju in uživajmo vsaj nekaj dni našo očiščeno deželo
(Več).

 
Dobra bera marčnic

Letos je zaradi dolge zime izgledalo zelo slabo z marčnicami. Vendar pa so bili najbolj vztrajni vseeno dobro nagrajeni. V torek 6. 4. 2010 so se Pinki, Bogdan in Ibro iz DG Štorovke ter Tilka iz DMG Ljubljana odpravili v okolico Muljave, kjer jim je Bogdan razkazal tudi svoje skrivne terene marčnic in vsi so bili lahko več kot zadovoljni, kar kažejo tudi fotografije (Več).
 
Gradnja gobarskega doma na Šentrumarju

Za Božič leta 2004 so se porodile prve ideje, da bi zgradili Gobarski dom na Šentrumarju. Naslednje leto smo pričeli s pripravami in leta 2006 so bila urejena že vsa gradbena dovoljena in pripravljeni temelji. Gradnjo našega doma smo intenzivno nadaljevali leta 2007, ko je že dobil svojo prvo podobo. V gradnjo doma je bilo vloženo veliko dela, organiziranih veliko delovnih akcij, seveda pa je bila vsaka akcija tudi svojevrsten družabni dogodek. Nekaj slik iz zgodovine gradnje našega doma si lahko ogledate v nadaljevanju (Več).
 
"Štorovke" na potepu po Štajerskem


Društvo gobarjev Štorovke se je na povabilo RTC Celjska koča in Gobarskega društva Bisernica iz Celja odpravilo na krajši potep po Štajerskem, in sicer smo se udeležili tekmovanja v kuhanju gobjih enolončnic z imenom Gobar gurman. Gobarsko društvo Bisernica je v treh dneh v okviru obrtnega sejma v Celju pripravilo gobarski vikend na Celjski koči, pripravili so razstavo gob, pred hotelom, predavanja o gobah in otvoritev učne gobje poti v bližini hotela Celjska koča. Ob lepem vremenu pri Celjski koči je kuhalnice vrtelo 8 ekip iz raznih društev in pa seveda tudi novinarjev med njimi tudi znani Janko Šopar. Zelo zanimivo je bilo tudi na letnem sankališču, kjer smo si med samim tekmovanjem in po njem

nabirali adrenalin; strahu in smeha je bilo tudi dovolj. Zmagala je ekipa, društvo kmetic Ajda, drugo mesto je pripadlo DG Štorovke, tretje mesto pa Triu adijo (direktor hotela in Janko Šopar). Še nekaj utrinkov iz potepa(Več).
 
DG Štorovke na obisku v OŠ Dobrepolje
Dne 8.10 2009 smo  člani DG Štorovke obiskala osnovno šolo Dobrepolje. Determinator Bogdan Tratnik je pripravil predavanje z diapozitivi, Pripravili smo tudi razstavo gob, 40 lažjih primerkov, ki je bilo razstavljenih 2 dni, tako so si razstavo ogledali vsi učenci šole Dobrepolje, po končanem predavanju in ogledu gob smo se napotili na krajši sprehod v bližnji gozd in skupno nabirali razne primerke gob. Moram povedati, da so otroci kar dobro poučeni o nabiranju gob, obnašanju v gozdu in nevarnosti ki nam preži. Zastavili smo jim nekaj vprašanj, in najboljše tudi nagradili. Dan je kar hitro minil v tako prijetni in živahni družbi (Več slik).  
 
4. gobarska razstava v Hočevju
V Štentovem kozolcu v Hočevju je 19. in 20. septembra potekala razstava gob. Otvoritev razstave je popestril kratek kulturni program, v katerem so nastopili Ritem da bit (tolkalci iz papirniškega pihalnega orkestra Vevče, Veronika Zajec z violinskimi citrami, pevke vokalne skupine Mavrica ter folkloristi iz Račne. Predsednik Gobarskega društva Slavko Pajntar je povedal, da so imeli razstavljenih 273 vrst gob. Razstavljene gobe so bila nabrane v okolici Hočevja, nekaj pa so jih prinesli tudi od drugod. Med ogledom razstave mi je predsednik povedal, da gobarska sezona še traja in da bo trajala vse do prvega snega oziroma do

 
prvih decembrskih dni. Ljubitelji bodo v pozni jeseni z veseljem nabirali sivko ali kolobarnico, pa tudi najpopularnejši jurčki se bodo še našli. Na razstavi so imeli tudi ‘kapitalca’, jurčka, ki je težak dobra dva kilograma. V Štentovem kozolcu je bil oba dneva prisoten tudi strokovnjak, determinator Bogdan Tratnik, ki je obiskovalce podučil, katere gobe lahko nabiramo in katere ne. V nedeljo pa je poleg celodnevne razstave od 9.00 ure dalje potekalo tekmovanje v kuhanju gobje enolončnice ter najbolj izvirne in domiselne gobje jedi, ki so jo lahko udeleženci tekmovanja pripravili doma in jo prinesli na ocenitev komisiji (Več slik).

GOBA LETA
Glavata velepodvihanka 1608
(Leucopaxillus macrorhizus)
Užitna (zaščitena)
Najditelj: Draženovič Julija, Predstruge 4
Najdena: 17. 9. 2009,
Predstruge, 1312 Videm Dobrepolje
Pod deblom hrasta oziroma cera
Teža: 5.50kg , mere: 48 cm, 62 cm


REZULTATI:

Kuhanje enolončnice:

1. Tone Tomšič, Gobji golaž
2. GD Škofja Loka
3. DG štorovke (Štefan Kastelic)

Gobja izvirna oziroma domiselna jed:
1. Anka Tomšič, Gobji »štrudel«
2. Michel Tome, Pašteta iz gob
3. Cilka Grabarac, Gobja polpeta


 
Društvo gobarjev »Štorovke« na obisku v vrtcu Ringa raja
Predsednik društva Pajntar Slavko in determinator mentor Bogdan Tratnik sta 15.06. 2009 pripravila mini razstavo gob v avli Dobropoljskega vrtca Ringa raja s pomočjo vzgojiteljice Maričke in ostalih. Žal nam rast gob ni dana zaradi suše in premalo padavin. Predstavili smo 18 primerkov gob, ki rastejo v bližnji okolici. Kljub mladosti otroci poznajo kar lepo število najbolj poznanih gob. (Jurčke, Lisičke, Dežnike, Rdeče mušnice). Seznanili smo jih o nevarnostih, ki nam prežijo v gozdu in samem nabiranju gob. No predšolski otroci skupine Ježki so nam zapeli maturantsko pesmico, saj jeseni presedejo v klopi prvega razreda devetletke. Mi smo jim podarili knjižico s pesmicami o gobah Kam pa greste ? V gozd po gobe, ki jih je napisal žal že pokojni učitelj iz KRKE Pavle Mišmaš.
No kasneje smo se z otroci odpravili v bližnji gozd po gobe in imeli smo srečo saj smo nabrali še dva užitna primerka.  Čas je kar prehitro minil, tako smo obljubili, da se še vidimo v jeseni ko bo rast gob bolj bogata in na predavanjih z diapozitivi (Več).
 
Utrinki s piknika - 13. 6. 2009
V nadaljevanju si lahko ogledate nekaj utrinkov iz skupnega piknika s pobratenim društvom GMD Ljubljana. Gob sicer ni bilo veliko, kljub temu pa jih je Bogdan Tratnik strokovno determiniral, ostali pa smo njegove besede budno spremljali. Tudi drugače smo se lepo imeli, hrana je bila odlična in obilna (Več).
   
Utrinki iz seje MZS - 23. 5. 2009
23. 5. 2009 je bila seja MZS v Vidmu. Po končani seji je sledil bograč predsednika DG Štorovke in ogled lovske obore divjih prašičev v Strugah. Dogodek pa je bil zaključen kar pri predsedniku Pinkiju doma (Več).   
   
Utrinki iz čistilne akcije - 18. 4. 2009
Letos smo se ob dnevu zemlje zbrali v Hočevju, ter se lotili čiščenja naše okolice. Smeti in ostale odpadke, ki ne sodijo v naravo smo pobirali ob cesti Hočevje - Zdenska. Za večjo ozaveščenost vam prikazujemo nekaj utrinkov iz čistilne akcije in upamo, da se bodo neodgovorni ljudje zamislili nad svojim početjem. (Več).
   
Panorama Hočevja
Hočevje je naselje v občini Dobrepolje. Nahaja se ob cesti Zdenska vas - Krka. V kraju stoji cerkev Sv. Jožefa.Vas šteje 135 prebivalcev, obkrožajo pa jo hribi obrasli z gozdovi, ki so seveda polni gob. Najbolj znan hrib je Šentrumar, ki je visok 642m nadmorske višine. Po vasi in hribu se tudi imenuje  naše društvo gobarjev (Več).
   
Razstava gob 2008 - 20. in 21. september 2008
V gobarskem društvu vsako leto pripravimo dvodnevno gobarsko veselico, ki jo popestrimo z bogatim kulturnim programom, tekmovanjem v kuhanju gobjega golaža in seveda z razstavo gob (Več).
 
Razstava gob 2007
Razstava gob v Hočevju septembra 2007 je bila nekaj prav posebnega. Na pobudo novega župana Janeza Pavlina so je dogodka udeležil tudi ansambel Metropolitanske opere iz Tokia iz Japonske, ki so ravno tisti vikend gostovali v ljubljanskem Cankarjevem domu. Na otvoritvi razstave so gosti imeli tudi krajši nastop, potem pa smo se pomerili še v kuhanju gobjih jedi (Več).

 

.

Prva obletnica društva "Štorovke"

Prve obletnice društva leta 2006 sta se udeležila tudi minister za okolje in prostor Janez Podobnik  ter župan Anton Jakopič. Potem ko smo razrezali torto, smo se zavrteli še ob domačih vižah, tudi minister (Več)