Utrinki iz strokovne ekskurzije - obisk gobarskega društva Snežka iz Dobrovcev na Dravskem polju in Goričkega

Bilo je temno kot v rogu in lilo je kot iz škafa, bi rekli v prispodobi, ko smo se člani  Društva gobarjev Štorovke Šentrumar Hočevje v petek 7.11.2014 odpravili na Goričko.

 

Naše potepanje,  smo dobro razpoloženi, v zgodnjih jutranjih urah začeli na Vidmu, pot nadaljevali preko Hočevja, Krke, Ivančne Gorice, Višnje gore in Ljubljane, kjer so vstopili še zadnji potniki. Prvi postanek za jutranjo kavico smo naredili na počivališču bencinskem servisu Tepanje. Čas do Dobrovcev na Dravskem polju je hitro minil, kjer so nas pričakali člani Gobarskega društva Snežka iz Dobrovc in nam pripravili prijetno dobrodošlico. Tudi mi smo jih presenetili, saj smo jim prinesli košaro svežih lijastih lisičk, ki jih je nabral naš gobar, ki slovi po tem, da najde gobe tudi takrat, ko običajno ne rastejo. Po kratki  predstavitvi obeh društev, smo se odpravili na voden ogled »Snežkinega učnega parka«, ki so ga marljivi člani gobarskega društva Snežka ravno letos dokončali. Bili smo povabljeni na otvoritev učnega parka, a se žal otvoritve nismo mogli udeležiti, ker so bile priprave na našo tradicionalno razstavo gob v Hočevju v polnem teku. Snežkin učni park je res nekaj  posebnega, vredno ogleda in je razdeljen v tri(3) področja:

-gobarska učna pot,

- zeliščna učna pot,

 -avtohtone ptice

 

Snežkin učni park se razprostira na cca. 3000 kvadratnih metrih površine v naravnem okolju. Ker svežih gob v tem času ni bilo, smo si  le te lahko ogledali na fotografijah, na  lično izdelanih podstavkih-panojih, postavljenih v smiselnem zaporedju.

 

K sožitju v gozdu pripomorejo tudi ptice. Tudi na njih niso pozabili. Visoko na drevesih so  jim uredili gnezdišča in jih poimenovali po pticah katere gnezdijo v učnem parku.

 

Svoj projekt so dopolnili tudi z zdravilnimi zelišči v čudovito urejenem skalnjaku, kot tudi v samem parku.

Težko je spregledati, koliko dela je bilo vloženega v ta učni park. Njihov trud je poplačan, ko vidijo zadovoljne obraze obiskovalcev in mi smo bili zagotovo eni izmed njih.

 

Po obilni pogostitvi in prijetnem klepetu,  smo se članom gobarskega društva Snežka iz Dobravcev zahvalili za gostoljubje in strokovno voden ogled učnega parka in jih drugo leto povabili na tradicionalno razstavo gob v Hočevje, oziroma 10. obletnico delovanja DGŠŠ.  

 

Pot smo nadaljevali proti Veliki Nedelji, kjer nas je pričakala simpatična lokalna vodička iz TIC Ormož ga. Cvetka, ki nas je vodila po programu po Goričkem ves popoldan. Ogledali smo si  Velikonedeljski grad in cerkev sv. Trojice, ki sta v lasti nemškega križnega viteškega reda. Cerkev se ponaša z najstarejšim »Krstilnikom« na slovenskem, v gradu pa smo se seznanili z zgodovino Velike Nedelje in si ogledali etnološko zbirko ormoškega območja.

 

Nato smo se podali v več kot 100 let staro oljarno v Središču ob Dravi. Ob mamljivem vonju svežega olja, smo si ogledali njegovo proizvodnjo ter poskusili dobrote in specialitete iz bučnega olja. Naše potepanje se je nadaljevalo v simpatičnem mestecu Ormož. Skozi čudovit grajski park smo se sprehodili do vinske kleti P&F Jeruzalem Ormož, kjer smo si ogledali največjo vinsko klet  na slovenskem, ki sega 25 m globoko. Po ogledu smo pokusili mošt in njihova odlična vina, ki jih pridelujejo.

 

Čakalo nas je še obilno Martinovo kosilo v Ormožu, kateremu je sledil še  krst mošta na šaljivi način.

 

Zadovoljni in polni lepih vtisov smo se odpravili proti domu (Foto utrinki)

 

Zapisala: Gerta Gregorka

Hočevje, november 2014.